Pustynia Negew

Izraelska pustynia Negew to obszar zajmujący prawie połowę całkowitej powierzchni Izraela (40%). Jest to miejsce magiczne, pełne pięknych krajobrazów. Jest to pustynia kamienista zwana hamadą, choć im dalej na południe, tym więcej piasku.

Pustynia to fascynujące i urokliwe miejsce, szczególnie dla tych, którzy nie znają pustynnych krajobrazów. Chociaż jest wiele rzeczy, które możesz zobaczyć samemu, najlepszym sposobem na odkrycie pustyni jest jeden dzień z przewodnikiem lub wycieczka. Dla niewprawnego oka kilometry pustyni mogą wyglądać tak samo, ale jak się dobrze przyjrzysz, każda formacja skalna, poszarpane wzgórze i kopiec ziemi ma swoją własną, niepowtarzalną historię.

Chociaż pustynia ta jest w dużej mierze niezamieszkana (największe miasto to Beer Sheva), Izrael robi wszystko, aby zazielenić ten region. Pustynia jest rekultywowana w celu bardziej produktywnego wykorzystania, a pustynia Negew jest jedyną pustynią na świecie, która odwraca globalny trend pustynnienia.

Jednak pustynia wcale nie jest pozbawiona życia. Od stuleci koczują tutaj Beduini, tradycyjnie mieszkając w tymczasowych kwaterach, przeważnie skleconych z jakiś odpadów, a co bogatsi w namiotach z owczej wełny, przemieszczając się sezonowo wraz ze swoimi zwierzętami. Istnieją tu także kwitnące nowoczesne społeczności izraelskie, które znalazły harmonię ze swoim pustynnym otoczeniem.

Znaleźć tu można również różnorodne gatunki dzikich zwierząt, w tym pustynne króliki górskie zwane góralkami oraz koziorożec nubijski. Jest to teren otoczony fascynującymi stanowiskami archeologicznymi, historycznymi ruinami i bogatymi skarbami kultury.

Wycieczka po pustyni Negew to niesamowite przeżycie i jest tu naprawdę wiele do zobaczenia. Dużo osób udaje się na pustynię samodzielnie, samochodem lub autobusem, i korzysta z niesamowitych przygód dostępnych po przyjeździe. Warto jednak wykupić wycieczkę jeepem, co czyni ją jeszcze bardziej ekscytującą. To niezapomniane przeżycie, a dzięki lokalnemu przewodnikowi możesz wyjść daleko poza to, co można by zobaczyć samemu.

Oprócz dobrze znanego Morza Martwego i starożytnej fortecy Masada na wschodzie Negewu, pustynia ma inną unikalną formację geologiczną – makhteshim, unikalne formy lądowe podobne do kraterów, które można znaleźć tylko na Negewie i które rozciągają się aż do Synaju w Egipcie. W przeciwieństwie do kraterów na Księżycu, uważa się, że powstały one w wyniku ekstremalnej erozji wodnej.

Przewodnik może zabrać Cię w dół do makhtesh, obserwatorium w Mitzpe Ramon, największego z tych kraterów, wyjaśnić historię i zaoferować zapierający dech w piersiach widok na tę wyjątkową formację pustyni Negew.

Innym miejscem na pustyni Negew, często pomijanym przez turystów, ale absolutnie pięknym jest Ein Avdat, strumień w dolinie Zin, który płynie na południe od kibucu Sde Boker w kierunku Ejlatu. Ze szczytu doliny można podziwiać niesamowite widoki na pustynny krajobraz, ale są tam też piękne szlaki turystyczne odpowiednie dla wszystkich umiejętności, otoczone źródłami, gajami drzew, dziką przyrodą i wspaniałymi widokami.

Pustynia Negew ma również kilka interesujących miejsc historycznych. W domu Davida Ben Guriona, pierwszego premiera Izraela w kibucu Sde Boker, odsłonięto interesujący rozdział historii Izraela. Tymczasem niesamowity Park Narodowy Timna to miejsce, w którym można znaleźć najstarsze na świecie kopalnie miedzi wraz z pięknymi dziełami natury.

Inne fascynujące miejsca to ruiny miast znajduje się na starożytnym Nabatejskim Szlaku Kadzidlanym. Podczas gdy najsłynniejsze miasta Nabatejskie to Petra,po drugiej stronie granicy w Jordanii i Madain Saleh w Arabii Saudyjskiej, Negew ma własne miasta Nabatejczyków, które są zachowane na liście UNESCO. Prawdopodobnie najbardziej imponującym z nich jest Shivta, rozległe miejsce, które nigdy nie zostało zdobyte,ani zniszczone. Warto jednak zobaczyć też ruiny Avdat, Mamszit i Haluza.

Pustynia Negew jest również pełna wyjątkowych niespodzianek i wyjątkowych zajęć, których możesz się nie spodziewać. Od sandboardingu na wydmach pokrywających część północnego Negewu, po zjeżdżanie po klifach krateru Ramon. Szlak winny Negev obejmuje szereg winnic i kibuców, które zostały założone przez pionierskie rodziny w północnym regionie Ramat Hanegev.

Jeśli wybierasz się samemu na trekking po pustyni przestrzegaj kilku podstawowych zasad:

  • Zawsze powiadom kogoś, dokąd się wybierasz i jaką będziesz poruszać się trasą.
  • Nigdy nie wybieraj się samemu.
  • Pamiętaj, aby wziąć ze sobą dużo wody.
  • Zawsze miej przy sobie mapę i nigdy nie schodź z oznakowanego szlaku.
  • Pamiętaj o odpowiednim obuwiu i ubraniu. Zimą miej ze sobą coś ciepłego, bo pogoda bywa zmienna, a noce zimne.
  • Uważaj na węże i skorpiony.
  • Jeśli wybierasz się do wadi, zawsze przeczytaj prognozę pogody. W razie deszczu, pod żadnym pozorem nie schodź w dół wadi, możesz nie mieć dokąd uciec podczas wartkiego spływu wody z gór.

Anna Szczypińska, 18.08.2023r.

Previous ArticleNext Article