10 atrakcji, których nie powinieneś przegapić podczas wizyty w Ejlacie

Ejlat to jedyny w Izraelu kurort, który leży nad Morzem Czerwonym. Jest to niewielkie miasteczko turystyczne (ok. 50 tys. mieszkańców) położone na południowym krańcu Izraela. Dostać się tam można samolotem z Polski lub Tel Avivu, a także autobusem wahadłowym z Tel Awiwu lub Jerozolimy (ok. 5 godzin jazdy). Bilety należy kupować wcześniej przez Internet, a niestety strona jest tylko po hebrajsku. Kupienie biletu w okienku w sezonie może graniczyć z cudem, choć jeździ kilka autobusów dziennie.

Pogoda w Ejlacie jest najlepsza zimą (20-25 st. C), gdyż latem temperatura może dochodzić nawet do 50 st C. Mimo to miejsce to jest ulubionym kierunkiem wyjazdów krajowych dla Izraelczyków. Zawsze jest tam pełno turystów, a hotele są dość drogie. Woda w morzu ma za to tę samą temperaturę przez cały rok: 21 st C.

Niezależnie od tego, czy przyjeżdżasz na kilka dni, czy na kilka tygodni, zawsze znajdziesz tu coś do robienia, oprócz plażowania oczywiście. W mieście i okolicy jest wiele atrakcji, a Ejlat jest doskonałą bazą wypadową na wycieczki po południowym Izraelu, Jordanii i Egipcie. Mając tak wiele do wyboru, oto nasze propozycje na listę „Top 10”:

1. Pływanie z delfinami

Zanurz się w turkusowych wodach Morza Czerwonego i baw się z tymi przesympatycznymi ssakami. Zwiedzający mają okazję zobaczyć i obserwować z bliska delfiny butelkonose w Dolphin Reef. Rafa jest domem dla tropikalnych ryb, pięknych koralowców i ulubionych przez wszystkich klaunów morskich: zabawnych delfinów. Możesz zapłacić wstęp tylko na plażę i podziwiać delfiny z pomostu. Do różnych sztuczek zachęcają ich opiekunowie.

Wstęp: 69 szekli, dzieci do 15 lat: 48 szekli. Można również snorkelować z delfinami: 1 godzina – 290 szekli, dzieci w wieku 10-15 lat: 260 szekli. Można też nurkować z butlą wśród delfinów: 1 godzina – 349 szekli, dzieci w wieku 8-15 lat: 319 szekli.

2. Wizyta w Oceanarium

Tę piękną rafę koralową wzdłuż brzegów Ejlatu co roku odwiedzają setki osób. Najlepiej oglądać ją w Oceanarium, gdzie możesz cieszyć się widokiem stworzeń morskich, obserwować żółwie i płaszczki oraz obserwować basen z rekinami! W obserwatorium znajduje się wieża, w której możesz zejść pod powierzchnię wody i obserwować zwierzęta morskie na wolności. Możesz też wybrać się na rejs żółtą łodzią podwodną. Otwarte codziennie od 9-16. Bilet wstępu kosztuje 105 szekli, dzieci 3-17 lat: 85 szekli i jest ważny przez 3 dni.

3. Wizyta w Kopalniach Salomona – Park Timna

Timna to piękny park na pustyni, na północ od Ejlatu. Jest domem dla pierwszej na świecie kopalni miedzi, a na powierzchni ponad 15 000 akrów jest mnóstwo szlaków do wędrówek. Park najlepiej zwiedzać z wycieczką lub samochodem wypożyczonym w Ejlacie ze względu na jego rozległą powierzchnię. Oprócz starożytnych kopalni można tam podziwiać przeróżne formacje skalne na Pustyni Arava.

4. Nurkowanie w Morzu Czerwonym

Coral Beach jest często uznawana za jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. Rafy są chronione przez Zarząd Parków Narodowych i są popularne zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Niezależnie od tego, czy chcesz odkrywać głębiny, czy po prostu pływać przy powierzchni i nurkować z rurką, Ejlat jest do tego idealnym miejscem. Coral Beach należy do Parków Narodowych i wstęp jest płatny: 35 szekli, dzieci do 12 lat: 21 szekli. Posiadając jednak sprzęt można nurkować też na publicznych, bezpłatnych plażach.

5. Relaks na plaży

Jeśli chcesz po prostu odpocząć i popracować nad opalenizną to Ejlat ma wiele plaż do wyboru. Niektóre plaże są połączone z hotelami i mają ratownika, podczas gdy inne są cichsze i bardziej oddalone.

6. Wędrowanie po górach

Z wnętrza miasta trudno przeoczyć strzeliste góry otaczające Ejlat. Rezerwat przyrody Gór Ejlat, położony na obrzeżach miasta, to świetne miejsce na rozpoczęcie wędrówki. Można wybrać się tam samemu korzystając z mapy i szlaków lub wybrać się z wycieczką.

7. Wizyta w Czerwonym Kanionie

Pustynia Arava wokół Ejlatu obejmuje jedne z najbardziej spektakularnych pustynnych krajobrazów na świecie. Wycieczka do Czerwonego Kanionu zabierze Cię w ten wyjątkowy region. Nieco dalej leży Pustynia Negew – z kraterami, miasteczkami i zabytkami przyciągającymi turystów z całego świata.

8. Sporty wodne

Masz ochotę na przygodę? Dlaczego nie spróbować czegoś nowego? Sprawdź swoje umiejętności w windsurfingu, kitesurfingu, narciarstwie wodnym, stand-up paddleboarding i parasailing. W Ejlacie jest wiele miejsc oferujących lekcje i wypożyczalnie, aby zaspokoić głód adrenaliny. Nikt tutaj nie będzie się nudził.

Na Paschę 2021 zaplanowano też otwarcie nowego parku wodnego „Splash” o powierzchni 7 akrów. W parku będą wyjątkowe zjeżdżalnie wodne z fajnymi efektami technicznymi, takimi jak ekrany telewizyjne. W parku znajdzie się też 24-metrowa zjeżdżalnia – najwyższa zjeżdżalnia na Bliskim Wschodzie – oraz ogromny kącik dla dzieci.

9. Wizyta w jordańskiej Petrze

Odwiedź Petrę z Ejlatu! To jedyne w swoim rodzaju doświadczenie. Ejlat to idealna baza wypadowa do zwiedzania różowego miasta wykutego w skalnej pustyni i wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Ejlacie na każdym rogu możesz wykupić wycieczki jednodniowe i dwudniowe do tego starożytnego nebatyjskiego, zaginionego miasta.

10. Zakupy

Miasto Ejlat jest strefą wolnocłową, co sprawia, że jest to popularne miejsce na zakupy. W mieście znajduje się wiele centrów handlowych, w których można kupić produkty z całego świata.

Oprócz wyżej wymienionych atrakcji czeka na Ciebie o wiele więcej. Wizyta u Beduinów, przejażdżki na wielbłądach czy jeepami po pustyni.

Jeśli jednak zmęczą Cię te wszystkie atrakcje i zapragniesz poznać prawdziwy Bliski Wschód, możesz wybrać się na wycieczkę do Jerozolimy i koniecznie zrób to z polskojęzycznym przewodnikiem. Jeśli chcesz to zrobić w 1 dzień musisz wyjechać z Ejlatu nad ranem i wrócić późno w nocy, więc najlepiej poświęcić na zwiedzanie choćby 2 dni, żeby lepiej poznać to ważne dla wszystkich 3 monoteistycznych religii – miasto. Miłego wypoczynku!

Anna Szczypińska, 12.02.2022r.

Previous ArticleNext Article