MASADA już nigdy nie upadnie!

Miłośnikom ruchu i nietypowych przygód, z pewnością, spodoba się pomysł na niezapomniany widok wschodu słońca na pustyni z Morzem Martwym w tle!

Takie atrakcje oraz niebanalną lekcję historii gwarantuje Masada, twierdza usytuowana na wysokości 410 m nad poziomem Morza Martwego.

Początki Masady sięgają już czasów Machabeuszy. Twierdza stała się również schronieniem dla Heroda Wielkiego, którego kunszt budowniczy i zamiłowanie do luksusów możemy podziwiać do dnia dzisiejszego w postaci m.in. imponujących ruin Pałacu Północnego, rzymskich łaźni i niezwykłych rozwiązań dotyczących gromadzenia wody.

Przez długie lata Masada pełniła funkcję rzymskiej strażnicy granicznej, w 66 roku została zdobyta przez żydowskich rebeliantów stając się ostatnim miejscem żydowskiego oporu przed Rzymianami.

Niezwykłość historii jaką przedstawia nam Masada polega tym, iż na dzień przed ostatecznym natarciem Rzymian, żydowscy mieszkańcy twierdzy za namową ich dowódcy, woleli popełnić zbiorowe samobójstwo niż dostać się do niewoli rzymskiej…

Najpierw zabili swoje żony i dzieci, następnie dziesięciu wylosowanych zgładziło pozostałych. Ostatni z nich odebrał życie pozostałym dziewięciu, po czym sam popełnił samobójstwo. Według relacji Józefa Flawiusza w ten sposób oddało życie 960 obrońców. W dniu ostatecznego natarcia Rzymianie zastali tylko ciała zamordowanych oraz zapasy żywności, które miały być dowodem, iż zelotów nie złamał głód czy pragnienie.

Stąd też tragiczny finał historii Masady stał się dla Żydów symbolem niezłomnej woli niepodległości.

Ruiny magazynów, które pamiętają czasy Heroda Wielkiego

Pałac Północny

Współcześnie jest ona obowiązkowym punktem wycieczek izraelskiej młodzieży, miejscem , gdzie młodzi adepci wojskowi składają swoje przysięgi wierności.

Późniejsze dzieje twierdzy to m.in. rzymski posterunek, następnie okres, w którym przebywali tam bizantyjscy mnisi, wygnani ostatecznie przez Arabów.

Na szczyt twierdzy możemy wspiąć się krętą tzw. Wężową Ścieżką, która otwierana jest na godzinę przed wschodem słońca lub wyjechać kolejką linową czynną od godziny 8.00.

Wielbiciele rzymskich zabytków, jak również fani zapierających dech w piersiach widoków, bez wątpienia powinni wpisać sobie Masadę na listę miejsc wartych zobaczenia!

Karolina Maoz, 24.02.2021

Kolejka linowa, którą szybko można dostać się do Twierdzy

Wejście do łaźni

Previous ArticleNext Article