Długo oczekiwane otwarcie „metra” w Tel Awiwie

Po niezliczonych opóźnieniach pierwsza linia kolei miejskiej w Tel Awiwie została otwarta 18 sierpnia. „Czerwona linia”, pierwsza z trzech planowanych lekkich linii kolejowych, które będą w dużej mierze podróżować drogą naziemną, jest postrzegana jako wielkie dobrodziejstwo dla regionu Tel Awiwu, który codziennie boryka się z problemem zatłoczonych dróg.

Prace nad budową metra rozpoczęły się dziesięć lat temu, ale planowane otwarcie było wielokrotnie opóźniane przez awarie, problemy z bezpieczeństwem i inne nieplanowane zdarzenia, co wygenerowało także szereg dodatkowych kosztów.

Długo oczekiwana kolej miejska w Tel Awiwie zaczęła przejeżdżać przez Białe Miasto w piątek, 18 sierpnia. Trzy pociągi z głównych dworców kolejowych Petah Tikva, Kiryat Arye i Bat Yam odjechały o 5:40 rano, oficjalnie otwierając tzw. „czerwoną linię”.

Nowo otwarta linia ma 24 kilometry długości, a pokonanie całej trasy zajmuje około 80 minut. Udostępnione zostały 34 stacje, za pomocą których podróżni mogą przemieszczać się z Petach Tikwy przez Ramat Gan, Tel Awiw, Jaffę aż do miejscowości Bat Yam.

Według prognoz dziennie z metra będzie korzystać około 235 tysięcy osób, a pociągi będą kursować co sześć do ośmiu minut.

W dniu otwarcia pasażerowie mogli podróżować za darmo. Od najbliższej niedzieli cena za przejazd będzie identyczna z kosztem przejazdu autobusem. Oznacza to, że przejazdy do 15 kilometrów będą kosztować 5,5 szekla, a dłuższe – 12. 
Podróżni mogą opłacić bilet za pomocą karty Rav Kav, poprzez różne dostępne aplikacje, bądź kupić bilet w automacie, który znajduje się przy naziemnych stacjach kolei.

W dni powszednie pierwsze pociągi będą odjeżdżały o 5:40 rano, a ostatni o 22:34. W szabat metro nie będzie działało, co oznacza, iż w piątki ostatnie pociągi odjadą około godziny 16:00. W sobotnie wieczory pierwsze pociągi odjadą o 9:30 (półtorej godziny po zakończeniu szabatu).

Władze miejskie oczekują, że ukończeniu budowy trzech linii kolei lekkiej i trzech linii metra obraz Tel Awiwu ulegnie diametralnej zmianie i rozwiąże wiele problemów komunikacyjnych miasta.

Karolina Maoz, 19.08.2023r.

Previous ArticleNext Article