24 godziny w Tel Awiwie

Izrael zapowiada otwarcie granic dla turystów już w najbliższym czasie. To doskonały moment, aby uciec od chłodnej jesieni i przedłużyć sobie lato, gdyż w Izraelu aż do listopada wciąż jest słonecznie i gorąco, natomiast chłodniejsze wieczory dają odetchnąć po słonecznym dniu. Tak więc od września do listopada można wylegiwać się na piaszczystych plażach Morza Śródziemnego, a przy okazji zwiedzić ten wspaniały kraj.

Większość turystów indywidualnych nocuje właśnie w Tel Avivie i odpoczywa na plaży, poświęcając kilka dni na zwiedzanie Jerozolimy z Betlejem, Morza Martwego z Masadą i Jerycho oraz Galilei na północy kraju. Ci, co mają więcej czasu, jadą również na Pustynię Negew.

Ci co nie lubią plaż, wybierają raczej nocleg w Jerozolimie, gdzie jest więcej miejsc związanych z chrześcijaństwem i jest to najlepsza opcja dla tych, którzy chcą jak najwięcej zobaczyć: zarówno miejsc typowo pielgrzymkowych, jak i turystycznych.

W takim wypadku polecamy choć na chwilę wstąpić do Tel Avivu, czy to w drodze z czy na lotnisko Ben Guriona, położone zaledwie 18 km od miasta. Poniżej przedstawiamy Wam skrót tego co można robić w Tel Avivie jeśli planujemy pobyt w tym mieście tylko 24 godziny.

Tel Aviv to nowoczesne, wyluzowane miasto nad Morzem Śródziemnym, o którym mówi się, że nigdy nie zasypia i jest to bardzo trafne określenie. Najważniejsze atrakcje miasta można zobaczyć w ciągu zaledwie jednego dnia, ale wiele osób decyduje się spędzić tutaj przynajmniej kilka dni, aby w pełni poznać to tętniące życiem miasto. Chociaż łatwo jest wyjść i zobaczyć miasto na własną rękę, istnieje wiele różnych opcji wycieczek, w zależności od zainteresowań.

Mając tylko 24 godziny najlepiej zacząć dzień spacerem nadmorską promenadą, którą można dojść ze starego portu Tel Avivu do portu w Jafo – najstarszej dzielnicy miasta. Jafa była kiedyś odrębnym, arabskim miastem, do którego przypływały statki z przybywającymi Żydami, którzy na początku XX w. wybudowali swoje miasto na obrzeżach Jafy.

Na początku była to tylko jedna dzielnica – Neve Tzedek, również warta odwiedzenia. Wyróżnia się ona niską zabudową z czerwonymi, spadzistymi dachami (została wybudowana przez polskich Żydów, którzy budując spadziste dachy robili to na wypadek opadów śniegu, których w tym kraju jest naprawdę bardzo mało, a w Tel Avivie prawie się go nie widuje 😊). W 1950 r. oba miasta połączyły się w jedną aglomerację Tel Aviv Jafo.

Jak już dotrzemy do Jafo możemy pospacerować wąskimi uliczkami, gdzie dziś znajduje się wiele galerii. W Jaffo jest również pchli targ i mnóstwo tanich knajpek i kawiarni. Jafa do dziś pozostała arabska, ale znajduje się tu kilka kościołów, w tym katolicki św. Piotra, którego wieża góruje nad wzgórzem, na którym wybudowana jest Jafa.

U podnóża wzgórza znajduje się stary port, z którego dziś korzystają rybacy sprzedający świeże ryby prosto z kutra. Można stąd wybrać się również na rejs po morzu i obejrzeć Tel Aviv z innej perspektywy.

W pobliżu Jafy znajduje się też wspomniana już malownicza dzielnica Neve Tzedek oraz słynny Shuk HaCarmel, na którym można kupić wszystko, a także popróbować dań z różnych stron świata. Wieczór można spędzić w jednym z wielu barów w pobliskiej dzielnicy Florentin.

Zanim jednak zapadnie zmrok i Tel Aviv przekształci się z sennego w kosmopolityczne, pełne młodych ludzi miasto, warto spędzić popołudnie na jednej z wielu tutejszych plaż. Jeśli wolisz odpocząć w klimatyzacji to w mieście znajduje się wiele interesujących muzeów, które warto odwiedzić. Gorąco polecamy Muzeum Sztuki Tel Awiwu, największe muzeum sztuki w Izraelu. Ale jest też wiele innych do wyboru.

Wieczór to świetny czas na spacer po wyjątkowych dzielnicach Tel Awiwu. Białe Miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest zbiorem ponad 4000 budynków stworzonych w stylu architektury Bauhaus. Nazywane się je również Białym Miastem, ponieważ większość budynków jest, jak się domyślacie, biała. Zostały zbudowane w latach 20. i 30. XX wieku, ale zostały odrestaurowane i stanowią dużą atrakcję dla zwiedzających.

Tel Awiw słynie na całym świecie z tego, co dzieje się tutaj po północy. Życie nocne miasta tętni każdego dnia tygodnia, więc nie można tego przegapić. Większość barów i klubów nocnych zapełnia się dopiero o 24:00, a wiele imprez trwa całą noc.

Niezależnie od tego, jak zdecydujesz się spędzić czas w Tel Awiwie, obiecujemy, że będzie to niezapomniane przeżycie!

Anna Szczypińska, 09.09.2021r.

Jafa- najstarsza dzielnica miasta

Kościół św. Piotra

„Białe Miasto”

Previous ArticleNext Article