5 najlepszych rzeczy do zrobienia w Jerozolimie

W Jerozolimie są dosłownie setki wspaniałych rzeczy do zrobienia, ale jest kilka, które koniecznie musisz zrobić będąc w mieście. Miasto to oferuje zabytki i zajęcia, które zainteresują podróżników ze wszystkich środowisk i zakątków świata.

1. Odwiedź Stare Miasto w Jerozolimie

Starego Miasto w Jerozolimie nie można zignorować! Może to tylko 1 kilometr kwadratowy, ale zawiera dużo zabytków i atrakcji. W obrębie murów starej Jerozolimy znajdują się jedne z najważniejszych miejsc kultu religijnego na świecie. Ma także jedną z najbardziej ciekawych historii i posiada niewątpliwie cudowne niespodzianki.

W zależności od wyznania możesz doświadczyć Starego Miasta na różne sposoby. Dla Żydów Kotel lub inaczej Ściana Płaczu jest najświętszym miejscem na świecie jako ostatni zachowany mur Świątyni.Jeśli jesteś chrześcijaninem, to znajdziesz tu Bazylikę Grobu Świętego, gdzie jest miejsce ukrzyżowania i Zmartwychwstania Chrystusa.Dla muzułmanów jest meczet Al-Aksa oraz Kopuła na Skale.

Oprócz miejsc kultu religijnego Stare Miasto jest pełne rynków, alejek, muzeów i różnorodnych ludzi do obserwowania. Możesz to wszystko zobaczyć sam, ale jeśli brakuje Ci czasu lub nie chcesz niczego przegapić, lepiej wziąć jedno- lub nawet dwudniową wycieczkę z przewodnikiem. Znajdziesz tu również polskojęzycznych.

 

2. Muzeum Izraela

Muzeum Izraela to flagowe muzeum sztuki, archeologii i historii Izraela. Najważniejszym eksponatem w muzeum są zwoje znad Morza Martwego, które znajdują się w pięknym Sanktuarium Księgi, a także makieta Jerozolimy z czasów II Świątyni Jerozolimskiej. Reszta muzeum zawiera niesamowitą kolekcję fragmentów kroniki historii Izraela, Jerozolimy i narodu żydowskiego na przestrzeni wieków. To fascynujące muzeum warte twojego czasu.

 

3. Targ Machane Yehuda

We współczesnym mieście Jerozolimie (na zachód od Starego Miasta) znajduje się targ Machane Yehuda, autentyczny targ Bliskiego Wschodu, czyli suk, wypełniony straganami i małymi sklepami sprzedającymi prawie każdy produkt, jaki można sobie wyobrazić, z każdego możliwego zakątka świata.

Podczas odkrywania Machane Yehuda czekają na Ciebie niezliczone wrażenia zmysłowe, z kontrastowymi zapachami wypełniającymi powietrze, dźwiękami i widokami. Jeśli lubisz próbować nowe smaki to Machane Yehuda będzie niesamowitą atrakcją. Podczas tej wycieczki odkryjesz mnóstwo nowych przypraw i lokalnych potraw.

 

4. Yad Vashem

Yad Vashem jest izraelskim Narodowym Pomnikiem Holokaustu. Tutaj wizerunek i architektura są równie ważne, jak słowa opowiadające historię. To niesamowite muzeum oferuje wiele różnych sposobów interakcji z historią Holokaustu.

Nie tylko opowiada historię tragedii, ale ma również niezwykłą atmosferę, która wpływa na większość odwiedzających. Miejsce w bujnym Lesie Jerozolimskim na górze Herzla oferuje też miejsca do kontemplacji po wizycie w muzeum i odpoczynku od upału.

 

5. Zoo biblijne

Na obrzeżach Jerozolimy, pośród pięknych wzgórz, na których położone jest miasto, znajduje się niesamowite biblijne zoo w Jerozolimie. Ponadto to zoo jest nie tylko wspaniałym miejscem dla dzieci, ale także gości w każdym wieku.

Jego piękno i skupienie na zwierzętach z Biblii sprawiają, że jest to świetna ucieczka od centrum Jerozolimy. Chociaż wizyta w zoo może nie być czymś, czego oczekujesz w Jerozolimie, na pewno nie będziesz rozczarowany.

 

Poza wymienionymi wyżej miejscami, Jerozolima oferuje o wiele więcej. Na samym Starym Mieście jest tyle ciekawostek, że nawet mieszkając w Izraelu od 11 lat, wciąż odkrywam coś nowego. Jest tu też kilka miejsc, z których możesz podziwiać wspaniałą panoramę na prawie całe miasto. Nie mówiąc już o różnorodnej kuchni, a także mieszance kulturowo-religijnej. Nie ma takiego drugiego miasta na świecie.

 

Anna Szczypińska, 02.01.2021

 

Previous ArticleNext Article