Szlak Jezusa

Szlak Jezusa (Jesus Trail) to 65-kilometrowy szlak turystyczny w regionie Galilei w Izraelu, który łączy ważne miejsca z życia Jezusa, a także inne miejsca historyczne i religijne.

Jesus Trail stanowi alternatywę dla podróżników i pielgrzymów, którzy chcą doświadczyć życia Jezusa w sposób autentyczny, pełen przygód i pouczający, wędrując piechotą tak jak Chrystus po surowym i pięknym krajobrazie Galilei w Izraelu.

Trasa zaczyna się w Nazarecie i przebiega przez PN Zippori (pozostałości rzymskiego miasta, gdzie Jezus najprawdopodobniej pracował wraz z Józefem), Mash’had (gdzie urodził się Jonasz), Kanę Galilejską (miejsce pierwszego cudu Chrystusa), Horns of Hittin (miejsce ostatniej bitwy Krzyżowców z wojskami Saladyna), Nebi Shu’eib (świątynię Druzów), PN Arbel (z którego można obejrzeć przepiękny widok na jezioro Kineret i Galilę), Magdalę (miejsce urodzenia Marii Magdaleny), kibuc Ginosar (gdzie znajduje się Muzeum Łodzi z czasów Jezusa), Tabghę (miejsce cudu rozmnożenia ryb i chleba oraz trzeciego ukazania się Zmartwychwstałego Jezusa), Górę Błogosławieństw (miejsce kazania na górze, gdzie Jezus wygłosił 8 błogosławieństw), Kafarnaum (miasto Jezusa, gdzie dokonał najwięcej cudów) oraz Tyberiadę (święte miasto judaizmu).

Źródło: https://jesustrail.com

Skąd wiemy, że właśnie tymi drogami chodził Jezus?

Jezus spędził większość swojego życia i posługi w regionie Galilei, i możemy być prawie pewni, że chodził między miastami i wioskami wymienionymi w Nowym Testamencie. W większości miast i wiosek z pism świętych pozostały historyczne ruiny, które sięgają pierwszego wieku, a geografia często wyznacza najlepsze ścieżki, jakie ludzie wybieraliby na piesze wędrówki między tymi miejscami.

We współczesnym Izraelu,wiele z tych historycznych tras pokrywa się z drogami i autostradami. Jesus Trail przebiega najbliżej historycznych tras, ale nie kosztem niebezpiecznego lub nieszczęśliwego spaceru.

Niektóre odcinki Szlaku Jezusa to utwardzone rzymskie drogi i starożytne ścieżki, ale tam, gdzie nie jest to możliwe, szlak tylko przypomina autentyczne trasy starożytnych podróżników.

Łącząc lokalizacje i trasy o potwierdzonym znaczeniu historycznym z możliwością przejścia ich piechotą, tak jak podróżowało się za czasów Chrystusa, szlak ten daje podróżnym możliwość doświadczenia tego, czego doświadczał Jezus i Jego Uczniowie.

Anna Szczypińska, 28.12.2020

 

 

Źródło: https://jesustrail.com

Previous ArticleNext Article