Muzeum Izraela w Jerozolimie

Jednym z najczęściej uczęszczanych i zarazem największych w kraju jest Muzeum Izraela. Jeśli zatrzymamy się na parę dni w Jerozolimie to właśnie to miejsce powinno znaleźć się na naszej liście rzeczy do zobaczenia.

W muzeum zobaczyć możemy potężne zbiory archeologii od najdawniejszych czasów do tych nam współczesnych. Zbiory są ciągle powiększane o nowe eksponaty.

Muzeum Izraela podzielone jest na cztery główne działy.
Dział sztuki prezentuje światowe grafiki, rysunki, obrazy, fotografię i architekturę. Należy do niego również Ogród Sztuki, którego teren i zasoby ciągle się powiększają o nowe dzieła oraz instalacje, ulokowane na wolnym powietrzu. Dział Młodzieży z kolei jest najbardziej interaktywną częścią muzeum, bardzo często odwiedzaną przez dzieci. Poprzez zabawę, specjalne warsztaty, już najmłodsi mogą poznać historię Izraela. Trzecim działem jest tak zwane Skrzydło Judaizmu. Znajdziemy w nim materiały etnograficzne pochodzące z gmin żydowskich na całym świecie, jak również aż cztery makiety synagog przeniesione do muzeum z trzech kontynentów. Ostatni dział w sposób szczególny prezentuje archeologię Ziemi Świętej. Najstarsze eksponowane w nim przedmioty datuje się na II tysiąclecie przed naszą erą!

Największą popularnością na terenie muzeum cieszy się ogromna makieta Drugiej Świątyni Jerozolimskiej. Model obrazuje miasto sprzed 66 roku n.e. , jego architekturę
i topografię. Makieta ulokowana jest obok Sanktuarium Księgi, wewnątrz której przechowywane są słynne zwoje z Qumran. Oryginalna architektura budynku oraz sposób,
w jaki eksponowane są słynne zwoje znad Morza Martwego przyciąga tłumy turystów.

Muzeum czynne jest przez siedem dni w tygodniu, a różnorodność posiadanych eksponatów i sposób ich prezentowania z pewnością zainteresuje każdego.

Karolina Maoz, 03.08.2019

Previous ArticleNext Article