Powrót turystyki zagranicznej do Izraela

W ubiegłą niedzielę Ministerstwo Turystyki poinformowało The Jerusalem Post, iż od 19 września zorganizowane grupy zaszczepionych turystów z wybranych krajów będą ponownie wpuszczane do Izraela.

Jakie wymogi trzeba będzie spełnić?

Aby się zakwalifikować, turyści będą musieli przedstawić dowód drugiego szczepienia, uznanego przez izraelskie Ministerstwo Zdrowia, otrzymanego w ciągu ostatnich sześciu miesięcy lub trzeciego szczepienia.

Na max. 72 godziny przed przylotem trzeba będzie wykonać test PCR, a po wylądowaniu odwiedzający będą musieli wykonać test serologiczny w celu potwierdzenia obecności przeciwciał we krwi.

Obecnie na lotnisku Ben Gurion w Tel Awiwie oferowane są szybkie testy serologiczne, które można zrobić zaraz po przylocie. Test dostarcza wynik w 20 minut i kosztuje 127 szekli.

Do grup, które będą mogły odwiedzić Izrael mogą należeć wyłącznie turyści pochodzący z krajów sklasyfikowanych przez Ministerstwo Zdrowia jako „żółte” lub „pomarańczowe”. Polska aktualnie znajduje się na krótkiej liście krajów żółtych, razem z Austrią, Urugwajem, Bahrajnem, Gabonem, Hongkongiem, Tajwanem, Nową Zelandią, Chinami, Słowacją, Czechami i Cyprem.

Nadal jednak nie mogą wjechać do Izraela turyści indywidualni. Taki stan utrzymuje się od początku pandemii, chyba, że odwiedzają najbliższą rodzinę. 

Lista krajów czerwonych, czyli zakazanych, do których Izraelczycy nie mogą podróżować bez specjalnego pozwolenia i tych, które w najbliższym czasie nie otrzymają pozwolenia na wjazd do Izraela obejmuje: Bułgarię, Brazylię, Meksyk i Turcję.

Granice Izraela są zamknięte dla obcokrajowców od półtora roku, z wyjątkami. W maju, w związku ze spadkiem infekcji COVID-19, Izrael zezwolił na przyjazd małych grup, z czego skorzystało ponad dwa tysiące gości. Jednak już w sierpniu cofnięto zgodę ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa w wariancie delta.

Zgodnie z nowym planem rząd nie ogranicza całkowitej liczby grup, które otrzymają pozwolenie na wjazd do Izraela. Ministerstwo poinformowało także, iż biura podróży i turoperatorzy mogą składać wnioski dla grup liczących od 5 do 30 turystów.

Powyższe zmiany dają nadzieję na powrót turystyki już w niebawem!

Karolina Maoz, 07.09.2021r.

 

Źródło: https://www.jpost.com/health-and-wellness/coronavirus/covid-19-tourist-groups-allowed-into-israel-in-2-weeks-with-no-isolation-678750

Previous ArticleNext Article