Nazaret

Niektórzy określają Nazaret jako „zapomnianą część” izraelskiej turystyki, gdyż zwykle odwiedzany jest jedynie przez pielgrzymów, ponieważ to właśnie tu Jezus spędził swoje dzieciństwo. W tym dużym dziś mieście (ok. 70 tys. mieszkańców), położonym w regionie Galilei Dolnej, znajduje się nie tylko kilkanaście ważnych miejsc chrześcijańskich, ale jako największe arabskie miasto Izraela ma też kilka fascynujących miejsc i z tej kultury.

Stare Miasto w Nazarecie jest najbardziej znane z tradycyjnego suku, czyli targu, który przyciąga Izraelczyków z całego kraju, którzy poszukują tradycyjnych arabskich produktów. Dla zainteresowanych chrześcijaństwem zaś, Stare Miasto i okolice wypełnione są ważnymi miejscami, w tym przede wszystkim Kościołem Zwiastowania – największym sanktuarium na Bliskim Wschodzie.

Na uboczu Starego Miasta są również miejsca, które warto odwiedzić. Jest to:

  • Klasztor Nazaretanek, położony niedaleko kościoła Zwiastowania, prowadzony przez zakonnice, które przybyły do Nazaretu z Francji w 1855 roku. Zakupiły one na rynku kilka sklepów i zaczęły zakładać klasztor.Podczas budowy odkryto wiele znalezisk archeologicznych, w tym salę z dużym łukiem nad nią, katakumby, cysterny z wodą, mozaiki, starożytny ołtarz kościelny i żydowskie miejsce pochówku, które przypuszczalnie pochodzi sprzed okresu Drugiej Świątyni.Siostry mają więc naturalne muzeum archeologiczne, jak również prowadzą małe muzeum eksponujące stare monety i ceramikę. Jednak wycieczki po podziemiach są możliwe po wcześniejszym umówieniu i dostępne tylko dla grup.
  • Kościół-Synagoga, gdzie zgodnie z tradycją chrześcijańską, Jezus studiował i modlił się. W dodatku to tutaj wygłosił swoje słynne kazanie w Szabat (Mt 13, Mk 6, Łk 4), kiedy ogłosił się Mesjaszem członkom swojej żydowskiej wioski. To kazanie rozwścieczyło wiernych, którzy zaciągnęli go na Górę Strąceń, planując zepchnąć go w dół, ale Ten przeszedł obok nich i zniknął.Dziś Kościół-Synagoga należy do wspólnoty greckokatolickiej.Według historyków jednak przypisywanie temu miejscu znaczenia tego, w którym modlił się Jezus, jest późną tradycją, która rozpoczęła się po okresie bizantyjskim. Wszystkie wczesne żydowskie święte miejsca zostały zniszczone przez Rzymian pod koniec okresu Drugiej Świątyni, a najstarsze synagogi w Galilei istnieją dopiero od III do VI wieku.
  • Kościół św. Józefa, który według tradycji chrześcijańskiej stoi na miejscu warsztatu oblubieńca Maryi.
  • Cerkiew św. Gabriela, która wg. prawosławnych stoi na miejscu, gdzie Archanioł Gabriel zwiastował Maryi przy studni.
  • Biały Meczet, który wyróżnia się swoim kolorem i z daleka widocznym białym minaretem. Można go zwiedzać w środku.

Nazaret ma również imponującą architekturę z dużą ilością domów z epoki osmańskiej, które mają wspaniałe freski – ściany i sufity pomalowane gipsem. Chociaż nie w takim samym stanie, w jakim były budowane dla bogatych kupców, wiele z tych domów nadal ma te imponujące cechy.

Będąc już w Nazarecie warto udać się do innych ważnych miejsc w regionie Dolnej Galilei i Jeziora Galilejskiego. Szczególnie interesujący może być jednak Szlak Ewangelii, który jest niedawno otwartą trasą spacerową, prowadzącą śladami Jezusa, z Nazaretu do Kafarnaum nad brzegiem Jeziora Galilejskiego. Jest tak zaprojektowany, aby wędrówka potrwała kilka dni, chociaż można zwiedzić po prostu krótkie etapy.

Anna Szczypińska, 23.10.2021r.

Biały meczet

Cerkiew św. Gabriela

Bazylika Zwiastowania

Previous ArticleNext Article