Niektórzy określają Nazaret jako „zapomnianą część” izraelskiej turystyki, gdyż zwykle odwiedzany jest jedynie przez pielgrzymów, ponieważ to właśnie tu Jezus spędził swoje dzieciństwo. W tym dużym dziś mieście (ok. 70 tys. mieszkańców), położonym w regionie Galilei Dolnej, znajduje się nie tylko kilkanaście ważnych miejsc chrześcijańskich, ale jako największe arabskie miasto Izraela ma też kilka fascynujących miejsc i z tej kultury.
Stare Miasto w Nazarecie jest najbardziej znane z tradycyjnego suku, czyli targu, który przyciąga Izraelczyków z całego kraju, którzy poszukują tradycyjnych arabskich produktów. Dla zainteresowanych chrześcijaństwem zaś, Stare Miasto i okolice wypełnione są ważnymi miejscami, w tym przede wszystkim Kościołem Zwiastowania – największym sanktuarium na Bliskim Wschodzie.
Na uboczu Starego Miasta są również miejsca, które warto odwiedzić. Jest to:
- Klasztor Nazaretanek, położony niedaleko kościoła Zwiastowania, prowadzony przez zakonnice, które przybyły do Nazaretu z Francji w 1855 roku. Zakupiły one na rynku kilka sklepów i zaczęły zakładać klasztor.Podczas budowy odkryto wiele znalezisk archeologicznych, w tym salę z dużym łukiem nad nią, katakumby, cysterny z wodą, mozaiki, starożytny ołtarz kościelny i żydowskie miejsce pochówku, które przypuszczalnie pochodzi sprzed okresu Drugiej Świątyni.Siostry mają więc naturalne muzeum archeologiczne, jak również prowadzą małe muzeum eksponujące stare monety i ceramikę. Jednak wycieczki po podziemiach są możliwe po wcześniejszym umówieniu i dostępne tylko dla grup.
- Kościół-Synagoga, gdzie zgodnie z tradycją chrześcijańską, Jezus studiował i modlił się. W dodatku to tutaj wygłosił swoje słynne kazanie w Szabat (Mt 13, Mk 6, Łk 4), kiedy ogłosił się Mesjaszem członkom swojej żydowskiej wioski. To kazanie rozwścieczyło wiernych, którzy zaciągnęli go na Górę Strąceń, planując zepchnąć go w dół, ale Ten przeszedł obok nich i zniknął.Dziś Kościół-Synagoga należy do wspólnoty greckokatolickiej.Według historyków jednak przypisywanie temu miejscu znaczenia tego, w którym modlił się Jezus, jest późną tradycją, która rozpoczęła się po okresie bizantyjskim. Wszystkie wczesne żydowskie święte miejsca zostały zniszczone przez Rzymian pod koniec okresu Drugiej Świątyni, a najstarsze synagogi w Galilei istnieją dopiero od III do VI wieku.
- Kościół św. Józefa, który według tradycji chrześcijańskiej stoi na miejscu warsztatu oblubieńca Maryi.
- Cerkiew św. Gabriela, która wg. prawosławnych stoi na miejscu, gdzie Archanioł Gabriel zwiastował Maryi przy studni.
- Biały Meczet, który wyróżnia się swoim kolorem i z daleka widocznym białym minaretem. Można go zwiedzać w środku.
Nazaret ma również imponującą architekturę z dużą ilością domów z epoki osmańskiej, które mają wspaniałe freski – ściany i sufity pomalowane gipsem. Chociaż nie w takim samym stanie, w jakim były budowane dla bogatych kupców, wiele z tych domów nadal ma te imponujące cechy.
Będąc już w Nazarecie warto udać się do innych ważnych miejsc w regionie Dolnej Galilei i Jeziora Galilejskiego. Szczególnie interesujący może być jednak Szlak Ewangelii, który jest niedawno otwartą trasą spacerową, prowadzącą śladami Jezusa, z Nazaretu do Kafarnaum nad brzegiem Jeziora Galilejskiego. Jest tak zaprojektowany, aby wędrówka potrwała kilka dni, chociaż można zwiedzić po prostu krótkie etapy.
Anna Szczypińska, 23.10.2021r.