Muzeum Izraelskich Sił Powietrznych

Muzeum Izraelskich Sił Powietrznych znajduje się na obrzeżach miasta Beer Szewa, w północnej części Pustyni Negew. Jest powietrznym odpowiednikiem Muzeum Marynarki Wojennej w Hajfie. Muzeum poświęcone jest historii izraelskich sił powietrznych (IAF) i posiada na ekspozycji ponad 150 samolotów i wiele więcej innych eksponatów związanych z lotnictwem.

Muzeum znajduje się na otwartej przestrzeni pustyni w bazie sił powietrznych Hatzerim, a w ciągu dnia nad muzeum od czasu do czasu przelatują lokalne samoloty bojowe i szkolne, co zapewnia wspaniałą rozrywkę.

Muzeum znajduje się głównie na świeżym powietrzu, ale w kilku budynkach mieszczą się archiwa i artefakty Sił Powietrznych. Niedaleko wejścia znajduje się sklep z pamiątkami i mała kawiarnia, a potem zaczyna się prawdziwa zabawa.

Na początek mały budynek, który omawia historię IAF i pokazuje różne misje i operacje, które czynią Izraelskie Siły Powietrzne legendą samą w sobie – operacje takie jak Entebbe (operacja odbicia pasażerów porwanego samolotu przeprowadzona 4 lipca 1976), naloty powietrzne na Tunezję i iracki obiekt nuklearny w 1981. Na ścianie przedstawiono także historycznych przywódców IAF wraz z datami, zdjęciami i ciekawostkami. Makiety i zachowane elementy, takie jak mundury, również prezentowane są na wystawie.

Na zewnątrz można zobaczyć mnóstwo samolotów – ponad 150 z nich, niektóre otwarte do eksploracji i robienia zdjęć. Jest to kolekcja samolotów, których IAF używał przez lata, począwszy od Spitfire’ów z czasów II wojny światowej, a skończywszy na współczesnych, wciąż w użyciu, F-15 i Kfirach.

Wzdłuż jednej krawędzi działki znajdują się samoloty i helikoptery, które brały udział w historycznych misjach i operacjach, w tym helikopter, który przywiózł izraelskiego premiera Menachema Begina i egipskiego prezydenta Anwara Sadata do pobliskiej bazy Sił Powietrznych, aby podpisać monumentalny traktat pokojowy między dwoma walczącymi stronami.

W otwartym hangarze można także zobaczyć bardzo stare dwupłatowce i lotnie używane przez syryjskich terrorystów kilka dekad temu – zaprezentowane dokładnie tak, jak zostały „pozyskane”, co stanowi prawdziwy wgląd w historię. W ostatniej części, najbliżej budynku muzeum, wyeksponowano zdobyte samoloty z sąsiednich krajów, takich jak Syria, Egipt i Jordania, jako historyczne trofea – sukcesy poprzedniego pokolenia. Niektóre z tych zdobytych samolotów są wizytówką niesamowitych historii o odwadze i cudach, w których miały miejsce niezwykłe zdarzenia.

Inne sekcje muzeum poświęcone są broni przeciwlotniczej, od dużych baterii rakietowych po mniejszą, bardziej przenośną broń przeznaczoną do niszczenia samolotów.

Oprócz kolekcji broni przeciwlotniczej znajduje się kilka grup wycofanych ze służby samolotów bojowych, które są nadal nienaruszone, ale nie są już używane. Znajduje się tu także odrzutowiec Boeing używany przez IAF, który został przekształcony w coś w rodzaju kina, w którym wyświetlany jest krótki film przedstawiający historię i znaczenie Izraelskich Sił Obronnych.

Ponieważ muzeum znajduje się głównie na świeżym powietrzu i na pustyni, na terenie całego obiektu dostępna jest duża ilość zimnej wody, zarówno w kranach, jak i fontannach. Poza tym są toalety i prawie całe muzeum jest przystosowane dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich (z wyjątkiem kina w Boeing’u, które wymaga wejścia po schodach).

Godziny otwarcia:

Niedziela – czwartek: 8:00-17:00

Piątek: 8:00-13:00

W soboty i święta nieczynne.

Anna Szczypińska, 14.12.2023r.

Previous ArticleNext Article