Beer Sheva – miasto na pustyni

Beer Sheva to stolica izraelskiego regionu Negew. To miasto na pustyni, które służy jako brama do tego regionu.

Beer Sheva generalnie nie jest celem wielu turystów przybywających do Izraela i dlatego jest nieco poza utartymi szlakami (ok. 1,5-2 godzin jazdy z Jerozolimy).

W Beer Sheva, starożytnym mieście z czasów biblijnych, jest jednak wiele interesujących i wyjątkowych rzeczy do zobaczenia. W tym stare miasto tureckie, które jest jedynym planowanym miastem osmańskim w regionie, turecki dworzec kolejowy i rynek beduiński, a także pobliskie Tel Beer Sheba, będące pozostałościami archeologicznymi starożytnego miasta, wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Nazwa miasta składa się z 2 członów: beer oznaczającego studnię i sheva, oznaczającego siedem, a więc można ją przetłumaczyć jako „siedem studni”.

Stare tureckie miasto Beer Sheva jest jedynym miastem zbudowanym przez Osmanów podczas ich panowania nad tą ziemią, a dziś zawiera interesujące pozostałości z tego okresu, w tym Dom Gubernatora, który był domem i biurem pierwszego gubernatora miasta, zbudowany w 1906, a obecnie siedziba Muzeum Sztuki Negev.

Na Starym Mieście znajduje się również pierwszy meczet w mieście, również zbudowany w 1906 r., turecki dworzec kolejowy zbudowany podczas I wojny światowej oraz wiele innych budynków i ulic, na których toczyło się życie w mieście pod panowaniem osmańskim.

Targ Beduinów jest cotygodniową atrakcją odbywającą się w czwartki już od 1905 roku, podczas której Beduini z sąsiednich wiosek przyjeżdżają i sprzedają różne autentyczne wyroby Beduinów, takie jak wyroby z miedzi, szkło, biżuterię, wyroby tkane, takie jak dywaniki i o wiele więcej.

Są tu także nowoczesne stragany sprzedające odzież, obuwie i żywność, jak na każdym innym rynku. Rynek Beduinów jest stosunkowo wyjątkowym, tętniącym życiem i kolorowym rynkiem, który jest warty odwiedzenia, jeśli jesteś w mieście.

Na obrzeżach Beer Sheva znajduje się Muzeum Sił Powietrznych Izraela, które warto odwiedzić, jeśli interesuje Cię lotnictwo.

Tel Beer Sheba, znajduje się około 5 km na wschód od współczesnego miasta. Obecnie wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i zawiera ruiny otoczonego murami miasta z okresu monarchii izraelskiej, a także relikty z okresu rzymskiego, kiedy osada rozciągała się na obszar współczesnej Beer Sheva.

Jak już tu będziesz to pamiętaj, że Beer Sheva to brama do krainy natury i cudów – Pustyni Negew, która zajmuje ponad połowę całkowitego obszaru lądowego Izraela. Jej piękny krajobraz jest pełen miejsc historycznych i archeologicznych, takich jak Masada i cudów natury, takich jak krater Ramon i Morze Martwe, najniżej położone miejsce na ziemi.

Anna Szczypińśka, 27.09.2022r.

Previous ArticleNext Article