7 intrygujących faktów o Morzu Martwym

Prawie wszyscy wiedzą, że Morze Martwe stanowi wodną granicę pomiędzy Izraelem a Jordanią. Jest jednym z najbardziej wyjątkowych miejsc na świecie. Jego nieruchome, gęste wody od tysięcy lat fascynują ludzi. Dzięki temu jest wiele rzeczy, które wiemy o tym akwenie, a większość z nich może Cię zaskoczyć:

1.Morze Martwe nie jest morzem
Morze Martwe, znane także jako Morze Słone, jest w rzeczywistości słonym jeziorem. Jego jedynym źródłem jest rzeka Jordan. Śródlądowy charakter tego zbiornika wodnego powoduje, że woda wyparowuje i pozostawia ogromne ilości soli, przez co jest tak gęsta, że można się na niej unosić. Dodatkowo suchy pustynny klimat powoduje parowanie, zwiększając zasolenie.

2. Morze Martwe jest siedliskiem życia
Mimo tego, że zawartość soli w wodzie Morza Martwego jest zbyt wysoka, aby jakiekolwiek rośliny lub zwierzęta mogły przetrwać, naukowcy odkryli mikrobiologiczne życie drobnoustrojów na dnie słonych wód.

Badania oraz uzyskane informacje o tym, jak dokładnie bakterie i grzyby rozwijają się w tak ekstremalnym środowisku mają zastosowanie na całym świecie, ponieważ pustynnienie staje się coraz większym problemem.

3. Najniższy punkt na Ziemi
Brzegi otaczające Morze Martwe znajdują się około 430 metrów poniżej poziomu morza, co sprawia, że jest to najniższy punkt na Ziemi, do którego ludzie mogą podróżować. Od powierzchni wody, samo jezioro liczy jeszcze około 300 metrów głębokości, co czyni je najgłębszym jeziorem hipersalinowym na świecie.

4. Morze Asfaltowe
Morze Martwe przez tysiące lat dosłownie „wypluwało” duże kawałki asfaltu, znanego również jako bitum. Był on używany jako lekarstwo, a także środek do balsamowania zmarłych i uszczelniania łodzi.

5. Morze Martwe nie jest najbardziej zasolonym jeziorem na Ziemi
Mylnie reklamowane jako najbardziej zasolony zbiornik na świecie, Morze Martwe należy do nielicznych o zasoleniu przekraczającym 30%. Na światowej liście plasuje się na czwartym miejscu. Większe zasolenie ma staw Dom Juan na Antarktydzie (powyżej 40%), jezioro Vanda oraz jezioro Assal w Dżibuti.

6. Największe naturalne SPA na świecie
Morze Martwe jest popularnym celem wycieczek turystycznych z wielu powodów. Najczęstszym, są jego unikatowe walory lecznicze. Woda z Morza Martwego posiada wiele korzystnych minerałów, z których ponad połowa nie jest obecna w żadnym innym akwenie wodnym na świecie. Powietrze w tym rejonie zwiera minimalne ilości kurzu i alergenów, a także nieco większą ilość tlenu w porównaniu z miejscami na poziomie morza. Dodatkową atrakcję tego miejsca stanowi także bogate w minerały błoto o wielu wspaniałych właściwościach dla skóry.

7. Kraina wiecznego słońca
Nad Morzem Martwym bardzo rzadko pada deszcz. Przez cały rok można w nim zażywać kąpieli, chociaż latem temperatura powietrza często przekracza tu 40 stopni Celsjusza.

Pomimo tego, że nad Morzem Martwym stale jest słonecznie to nie musimy martwić się o naszą skórę. Jest to w rzeczywistości jedno z bezpieczniejszych miejsc, w których przypadkowo możemy zapomnieć o zastosowaniu kremu z filtrem UV. Promienie UVB w rejonie Morza Martwego są dużo słabsze.

Czy masz jeszcze wątpliwości dlaczego Morze Martwe zostało finalistą konkursu „Siedem Cudów Świata”?

Karolina Maoz, 16.09.2022

 

Źródło: https://www.fromthegrapevine.com/nature/intriguing-things-you-didnt-know-about-dead-sea

Previous ArticleNext Article