O co chodzi z tą Gazą?

Strefa Gazy i Zachodni Brzeg to dwa terytoria palestyńskie, które były częścią Mandatu Palestyny, a po powstaniu państwa Izrael zostały przez niego zajęte. Obecnie oba terytoria są oddzielone pod względem polityki i kierowane przez inne ugrupowania. W Gazie jest Hamas, a na Zachodnim Brzegu – Al Fatah.

Strefa Gazy to obszar o powierzchni ok. 300 km kw., znajdujący się w południowo-zachodniej części Izraela nad wybrzeżem Morza Śródziemnego. Od południa graniczy też z Egiptem.

Na tym małym skrawku ziemi żyje ok. 2 mln osób, a cała strefa otoczona jest murem separacyjnym oddzielającym ją od Izraela. Co oznacza, że mieszkająca tam ludność jest odcięta od świata poza strefą, gdyż nie posiadają lotniska ani portu, a granice są zamknięte. Wjazd i wyjazd uzależniony jest od specjalnych pozwoleń wojska izraelskiego z jednej strony oraz władz Egiptu z drugiej.

Do 1967 r. Strefa Gazy znajdowała się pod kontrolą Egiptu, ale po wojnie sześciodniowej przejął ją Izrael i uzależnił tę część kraju od dostaw żywności, wody i prądu. Wybudowano też na jej części osiedla osadników żydowskich, które zajęły aż 20% terytorium. Nasilające się jednak ataki ze strony Gazy na Izrael skończyły się tym, iż w 2015 r. ten wycofał się ze strefy i ewakuował wszystkie osiedla ze swoimi obywatelami.

W 2006 r. wybory parlamentarne w Autonomii Palestyńskiej wygrał Hamas, z czym nie zgodziły się ani Stany Zjednoczone, ani Unia Europejska, ani oczywiście Izrael, gdyż od początku był on uznawany za ugrupowanie terrorystyczne. Wszelka pomoc dla Gazy przestała być przesyłana bezpośrednio do rządu palestyńskiego, a w zamian zajęły się tym organizacje pomocy humanitarnej.

W 2007 r. wybuchły zamieszki i walki pomiędzy Hamasem i Al Fatah, od tego czasu oba ugrupowania są sobie wrogie i działają oddzielnie, a co jakiś czas z Gazy wysyłane są rakiety w stronę Izraela, co za każdym razem wiąże się z odwetem.

Na początku były to tylko rakiety krótkiego zasięgu do 40 km i bez żadnego naprowadzenia. Zagrożone były miasta i osiedla izraelskie znajdujące się w promieniu 40 km od Strefy Gazy. Przede wszystkim cierpieli mieszkańcy Aszdod, Aszkelonu i Ber Szewy.

Od pewnego czasu Hamas wzbogaca się w coraz lepszą broń, w tym rakiety większego zasięgu i bardziej dokładne. Dolatują więc do Tel Awiwu i okolic, a także czasem do Jerozolimy, gdzie zaczyna pracę tarcza antyrakietowa, tzw. Żelazna Kopuła, która zbija większość rakiet w powietrzu, nie doprowadzając do zniszczeń, ani śmierci mieszkańców.

Anna Szczypińska, 13.12.2023r.

Previous ArticleNext Article