Listy do Boga

Tysiące listów zaadresowanych do Boga zostało umieszczonych w tym tygodniu na Ścianie Płaczu przez dyrektora Poczty Izraela Danny’ego Goldsteina oraz rabina Ściany Płaczu i Świętych Miejsc – Szmuela Rabinowitza.

„Każdy list zawiera w sobie opisy życia ludzi, którzy zwracają się do Boga z prośbami, słowami podziękowania i przebaczenia” – powiedział Goldstein.

Przez cały rok Izraelska Poczta otrzymuje listy z całego świata i od ludzi wszystkich wyznań, adresowane do żydowskiego Boga lub Jezusa. Wszystkich na ogół łączy wspólny temat modlitwy, zgodny z wiarą danej osoby.

Poczta Izraelska przechowuje listy w swoim dziale rzeczy znalezionych, dopóki nie zostaną one umieszczone w Ścianie Płaczu. Dokonuje się tego raz w roku przed żydowskim Nowym Rokiem, czyli przed świętem Rosz Ha- Szana.

Danny Goldstain i Rabin Szmuel Rabinowitz
Źródło: The Jerusalem Post
Autor zdjęcia: Sasson Tiram

Danny Goldstain – dyrektor Poczty Izraelskiej
Źródło: The Jerusalem Post
Autor zdjęcia: Sasson Tiram

Według poczty, w tym roku, listów było jeszcze więcej niż zwykle, ponieważ turyści nie mogli wjechać do kraju z powodu pandemii koronawirusa.

Listy pochodziły z Kenii, Hiszpanii, Indii, Belgii, Japonii, Ekwadoru, Danii, Niemiec, Francji, Polski, Rosji, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Zostały napisane przez ludzi w każdym wieku. Niektóre zostały wysłane na pocztówkach, a inne na wyrwanych z zeszytu kartkach. Niektóre były bardzo krótkie, inne dłuższe. Były nawet listy napisane pędzlem.

Wśród wielu, nawiązujących do przeróżnych, trudnych życiowo sytuacji, znalazły się także listy o takiej treści: „Drogi Boże, proszę, zakończ pandemię koronawirusa” – napisał Aron z Niemiec. A potem poprosił Boga, aby rodzice kupili mu iPhone’a.

„To dla nas tradycja i z szacunkiem strzeżemy tych listów, ponieważ ich dostarczenie to odpowiedzialności i misja oraz ogromny przywilej. Pandemia spowodowała, że wiele osób zwróciło się do Boga o zdrowie i dobre samopoczucie dla siebie i swoich rodzin oraz o powrót do rutyny życia codziennego” – powiedział Goldstein.

Karolina Maoz, 01.09.2021

 

Źródło:https://www.jpost.com/judaism/jewish-holidays/dear-god-people-mail-letters-to-heaven-ahead-of-high-holy-days-678209

Previous ArticleNext Article