Wojskowy dress code

Powszechna służba wojskowa w Izraelu jest obowiązkowa dla wszystkich izraelskich obywateli powyżej 18 roku życia.

Od 1 lipca 2020 roku służba mężczyzn została skrócona z dotychczasowych 32 miesięcy do okresu 30 miesięcy. Natomiast kobiety podlegają obowiązkowi odbycia szkolenia wojskowego przez okres 24 miesięcy.

Istnieje oczywiście wiele wyjątków, ale ogólny wątek obowiązkowej służby wojskowej w Izraelu podejmiemy w osobnym artykule. Dziś, kilka ciekawostek na temat zasad wyglądu i ubioru, które dotyczą każdego nowego rekruta:

Ubiór ogólny

Żołnierze pełniący obowiązkową służbę wojskową otrzymują podstawowy pakiet ubrań, który zawiera: spodnie, koszulę, pasek, buty, sweter, kurtkę, beret. W własnym zakresie muszą zapewnić sobie pozostałe elementy stroju.

Mogą nosić pod mundurem podkoszulek lub t-shirt z długimi lub krótkimi rękawami, tylko w kolorach oliwkowym, czarnym lub białym. Zimą mogą założyć tylko kurtkę lub sweter, który zapewnia wojsko. Żołnierz może także zapewnić sobie szalik i rękawiczki w kolorze czarnym lub oliwkowym. Odzież zimowa musi pasować do munduru żołnierza zgodnie z zaleceniami poszczególnych służb, co oznacza, że żołnierze w zielonych mundurach nie mogą nosić niebieskiego płaszcza i odwrotnie.

Włosy

Panowie w wojsku muszą mieć krótkie i równe włosy. Dziewczyny z długimi włosami (poza kołnierz munduru) muszę spinać włosy w kucyk czarnymi lub brązowymi gumkami. Panie pełniące służbę wojskową mogą farbować włosy tylko na dwa odcienie, które są zbliżone naturalnego koloru włosów. Na przykład, blond pasemka na brązowych włosach są niedozwolone. Dredy w wojsku są zabronione.

Żołnierze zobowiązani są do golenia zarostu codziennie, przed poranną zbiórką lub dotarciem do bazy, w której służą. Nie wolno im zapuszczać brody, chyba, że mają specjalne pozwolenie (głównie dotyczy to osób religijnych).

Obuwie

W wojsku sandały mogą nosić tylko kobiety i tylko w sezonie letnim, którego ramy czasowe wyznacza kodeks wojskowy. Muszą być wykonane ze skóry lub materiału skóropodobnego, z zapięciem lub rzepem, na płaskiej podeszwie bez obcasa.

Żołnierze w wojskowych butach mogą nosić tylko długie szare lub czarne skarpetki, żołnierki czarne lub białe. Buty zawsze muszą być czyste i wypolerowane.

Biżuteria

Wszyscy żołnierze, bez względu na płeć, mogą nosić jeden naszyjnik o średnicy nie więcej niż 3 mm. Nie może on być przyległy do szyi. Kobiety mogą nosić na rękach do dwóch pierścionków i maksymalnie jedną bransoletkę. Mężczyźni podczas służby wojskowej mogą nosić tylko obrączkę.

Dziewczyny mogą mieć pomalowane paznokcie na określone kolory: jasny róż, perłowa biel, bezbarwny oraz french manicure w powyższych barwach.

Wymogi religijne

Nie ma ograniczeń dotyczących koloru czy rozmiaru jarmułek. Nie można jednak nosić jarmułki z jakimkolwiek napisem.

Chusty na głowie mogą nosić tylko zamężne, rozwiedzione lub owdowiałe kobiety, które prowadzą religijny styl życia. Chusta może mieć kolor oliwkowozielony, szary, czarny lub granatowy.

Spódnice w wojsku mogą nosić tylko kobiety religijne, ale ich długość nie powinna być krótsza niż 3cm powyżej kolana.

Karolina Maoz, 15.02.2023

 

 

Źródło: https://www.mitgaisim.idf.il/The Military Rules od Appearance and Dress Code

Previous ArticleNext Article