Hotel King David

Hotel King David, czyli hotel Króla Dawida to jeden z najstarszych i kultowych hoteli w Jerozolimie. Jego prostokątny budynek zbudowany z lokalnie wydobywanego różowego piaskowca, góruje dziś nad miastem i widoczny jest z daleka. Został otwarty w 1931 r. na Julian’s Way, dziś zwanej ulicą Króla Dawida (King David Street).

Hotel posiada 200 pokoi i gościł takich członków rodziny królewskiej jak cesarzowa-wdowa Persji, królowa-matka Egiptu – Nazli oraz króla Jordanii Abdullah I, który przybył z orszakiem na koniach i wielbłądach.

Hotel zapewniał azyl trzem królewskim głowom państw, które musiały uciekać ze swoich krajów: królowi Hiszpanii Alfonsowi VIII, zmuszonemu do abdykacji w 1931 r., cesarzowi Etiopii Haile Selassie, wypędzonemu przez Włochów w 1936 r. oraz królowi Grecji Jerzemu II, który ustanowił swój rząd na uchodźstwie w hotelu po nazistowskiej okupacji jego kraju w 1942 roku.

Podczas mandatu brytyjskiego całe południowe skrzydło stało się administracyjnym i wojskowym centrum brytyjskich rządów w Palestynie i zostało wysadzone w powietrze w lipcu 1946 przez podziemną organizację zbrojną Irgun.

Następnie hotel stał się brytyjską fortecą do 4 maja 1948 roku, kiedy to opuszczono brytyjską flagę, a budynek stał się twierdzą żydowską.

Pod koniec wojny o niepodległość w 1949 r. hotel znalazł się, z widokiem na „ziemię niczyją”, na granicy dzielącej Jerozolimę na terytorium Izraela i Jordanii.

Kiedy Jerozolima została ponownie zjednoczona w 1967 roku, hotel został ponownie otwarty pod nowym kierownictwem i nadal służy jako jeden z najlepszych hoteli w Izraelu.

Anna Szczypińska, 13.02.2023r.

Previous ArticleNext Article

Tagi