Uszy Hamana

Za kilka dni w Izraelu rozpoczyna się święto Purim, ale już dziś w każdym sklepie i piekarni można poczuć jego aromat! Najbardziej charakterystyczną potrawą święta Purim są hamantasze, czyli „uszy Hamana” lub „kieszenie Hamana”. Nie może ich zabraknąć na żadnym stole.

Są to słodkie pierożki najczęściej nadziewane makiem, czekoladą lub marmoladą, kształtem przypominające właśnie kieszonki.

Ich nazwa stanowi nawiązanie do imienia Hamana, pierwszego ministra na dworze króla perskiego Kserksesa I. Haman był negatywnym bohaterem biblijnej historii z Księgi Estery (więcej na temat historii święta tutaj-> PURIM).

W kształcie ciastek upatrywano nawiązania do kapelusza, który rzekomo nosił Haman. W niektórych źródłach purimowe ciasteczka wiązane są z sakiewką znienawidzonego ministra.

Inne podają, iż nazwa „uszy Hamana nawiązuje do średniowiecznych kar, które wymierzano złoczyńcom. Przed egzekucjami okaleczano ich, a jedną z metod tortur było obcinanie uszu…

 

Kulinarny symbol święta Purim możemy przyrządzić samemu, oto prosty przepis:

Składniki:

  • 2 jajka
  • 2/3 szklanki cukru
  • ¼ szklanki oleju
  • 1 łyżeczka otartej skórki pomarańczowej
  • 2 i ½ szklanki mąki
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • ¼ łyżeczki soli

Nadzienie:

  • Konfitury według uznania lub mak

W misce wymieszać jajka, cukier, olej, skórkę pomarańczową. W drugiej przesiać mąkę, proszek do pieczenia i sól. Powoli wymieszać suche składniki z mokrymi za pomocą drewnianej łyżki, aż zacznie tworzyć się kruche ciasto. Zagnieść ciasto, aż będzie lepkie w dotyku.

Rozwałkować placki o grubości 3 mm, wycinać kółka o średnicy 7 cm. Na każdy placuszek ciasta nałożyć łyżeczkę nadzienia i zakleić z trzech stron, tak, aby powstały trójkątne sakiewki. Posmarować ciastka roztrzepanym jajkiem, układać na blaszce, zachowując pomiędzy nimi odstęp.

Włożyć do nagrzanego do 180 stopni Celsjusza piekarnika i piec przez 12-14min.

 

CIEKAWOSTKA:

Według Talmudu, podczas święta Purim należy doprowadzić się do takiego stanu, żeby nie można było odróżnić słów „arur Haman” od „baruch Mordechaj”, czyli „przeklęty Hamanie” od „błogosławiony Mordechaju”.

Jak tego dokonać?

Odpowiedzią jest, rzecz jasna, wysoki poziom konsumpcji alkoholu podczas tego święta 😊

Karolina Maoz, 20.03.2024r.

Previous ArticleNext Article