Starożytny tatuaż wiary

Dziś na Starym Mieście w Jerozolimie można znaleźć wyjątkowo niejasny zabytek historyczny – jedyny zachowany biznes tatuaży pielgrzymkowych – Razzouk Ink. To miejsce, w którym starożytne artefakty spotykają się ze współczesnymi maszynami, bogata historia przecina się z nowoczesną technologią.

Tuż za bramą Jaffa na Starym Mieście w Jerozolimie możesz skręcić w drugą boczną uliczkę w lewo i opuścić zgiełk zatłoczonego głównego placu. Mały sklepik, prawie przyćmiony przez swój wyraźny znak, leży po drugiej stronie cichej brukowanej drogi.

Jeśli nie wiedziałeś nic o niesamowitej, wielowiekowej historii rodziny, która prowadzi ten konkretny sklep, slogan na tabliczce na pewno skłoni Cię do odwiedzenia tego miejca: „Tatuaż z dziedzictwem od 1300 roku”.

Od 700 lat rodzina Razzouk tatuuje znaki wiary. To koptyjscy chrześcijanie, którzy osiedlili się w Jerozolimie cztery pokolenia temu, a ich rodzina nauczyła się tatuowania jeszcze w Egipcie, gdzie pobożni noszą podobne oznaki wiary.

Dowody na istnienie takich tatuaży sięgają co najmniej VIII wieku w Egipcie i VI wieku w Ziemi Świętej, gdzie Prokopius z Gazy pisał o wytatuowanych chrześcijanach noszących wzory krzyży i imienia Chrystusa. Wczesne tatuaże samodzielnie identyfikowały rdzennych chrześcijan na Bliskim Wschodzie i w Egipcie. Później, gdy wierni przybywali na pielgrzymkę do Ziemi Świętej, praktyka ta rozszerzyła się, aby zaoferować tym podróżnikom trwałe dowody ich poświęcenia i pielgrzymowania.

Źródło zdjęcia: The Jerusalem Post
Autor: Renee Ghert – Zand

Źródło zdjęcia: The Jerusalem Post
Autor: Renee Ghert – Zand

Po wejściu do Razzouk Ink natkniesz się na kamienne ściany i odsłonięte belki nadające antyczny charakter temu pomieszczeniu, podczas gdy sterylny salon tatuażu ukryty jest za ścianą. W przypominającej muzeum gablocie znajdują się rodzinne antyki, a wystawa zdjęć na ścianach daje wgląd w rodzinną przeszłość. Relacje pielgrzymów z końca XVI wieku dają wgląd w kulturę tatuażu tamtej epoki oraz to, jak rzemieślnicy tacy jak Razzoukowie musieli wówcza tatuować za pomocą igieł do szycia przywiązanych do końca drewnianej rączki.

W XXI wieku tatuaże stały się popularnymi pamiątkami z podróży, ale Razzouk Ink oferuje naprawdę wyjątkowe doświadczenie – nawiązanie do setek lat historii podczas tego popularnego również dziś rytuału upuszczenia krwi.

Po wyjściu z Razzouk Ink przyjrzyj się tutejszym Chrześcijanom. Na przegubie prawej, ale czasem i lewej dłoni odkryjesz wytatuowany znak krzyża. Również na karkach, pod zwykle wygoloną głową, zgodnie z tutejszą modą dojrzysz czy to znak krzyża czy głowę Chrystusa.

Anna Szczypińska, 30.09.2023r.

Previous ArticleNext Article