Oczyszczanie Ściany Płaczu przed Rosz ha-Szana

W ubiegłą niedzielę (10.09.2023r.) karteczki z modlitwami i prośbami zostały usunięte spomiędzy kamieni Ściany Płaczu w Jerozolimie.

Odręczne notatki, które zawierają modlitwy i osobiste życzenia czy prośby, usuwa się z tego miejsca dwa razy do roku – przed świętem Rosz ha-Szana, które w tym roku rozpoczyna się 25 września oraz na wiosnę przed Paschą.

Karteczki usunięto za pomocą jednorazowych drewnianych narzędzi i umieszczono w specjalnych pojemnikach geniza, które służą także do przechowywania zniszczonych, nieużywanych, bądź wycofanych z obiegu świętych ksiąg.

Notatki zostały następnie zebrane w specjalnych workach i zostaną zakopane wraz z innymi świętymi księgami i dokumentami na Górze Oliwnej. Odbędzie się to podczas specjalnego ceremoniału pogrzebowego.

Podczas rytuału oczyszczania Muru Zachodniego obecny był rabin Szmuel Rabinowic, rabin Ściany Płaczu i świętych miejsc, który co roku towarzyszy w tym wydarzeniu i modli się za tysiące zwiedzających, którzy umieścili swoje karteczki w szczelinach muru.

Zwyczaj umieszczania notatek modlitewnych w tym miejscu sięga co najmniej trzech wieków. Dawni pielgrzymi często byli proszeni o dostarczenie modlitwy od tych, którzy nie byli w stanie odbyć trudnej i kosztownej wędrówki.

Zespół sprzątający co roku usuwa setki tysięcy spisanych próśb i modlitw. Średnio 3500 notatek modlitewnych jest także przesyłanych za pośrednictwem strony internetowej Fundacji Dziedzictwa Muru Zachodniego.

Karolina Maoz, 12.09.2023r.

Previous ArticleNext Article