Neve Tzedek

Neve Tzedek to jedna z najstarszych dzielnic Tel Awiwu, ale duchem wciąż jest młoda! Dzielnica ta w ostatnich latach staje się coraz bardziej modna. Jest wciąż odnawiana, aby przywrócić jej dawną świetność.

Została zbudowana w 1887 roku i była pierwszą żydowską dzielnicą poza starym, portowym miastem Jaffa. Jej wybudowanie dało początek nowemu miastu – Tel Aviv, które połączyło się z Jafą w 1950 roku i dziś stanowi jedną aglomerację.

Orientalny styl architektoniczny tej dzielnicy w połączeniu z osobliwymi, wąskimi uliczkami z butikami sprawiają, że Neve Tzedek, czyli Oaza Sprawiedliwości, jest dosłownie oazą we współczesnym mieście.

Neve Tzedek została założona przez grupę rodzin poszukujących spokojnego życia poza przeludnioną Jaffą. Pragnąc prostszego życia, nowi mieszkańcy wznieśli kolorowe, niskie budynki wzdłuż wąskich uliczek z nowoczesnymi luksusami, takimi jak prywatne łazienki i toalety.

Na początku XX wieku Neve Tzedek stała się oazą dla wielu artystów i pisarzy, w tym przyszłego laureata nagrody Nobla Szmuela Josefa Agnona i słynnego hebrajskiego artysty Nahuma Gutmana.

Jednak z biegiem czasu i rozwojem miasta Tel Awiw, Neve Tzedek popadła w ruinę. Północ miasta, zabudowana przez bogatszych Aszkenazyjczyków (Żydów europejskich), przyciągała wielu bogatszych mieszkańców południa, a gdy wyjeżdżali, budynki zaczęły popadać w zaniedbanie. Do tego stopnia, że w latach sześćdziesiątych XX wieku urzędnicy miejscy uznali Neve Tzedek, która była teraz częścią miasta Tel Awiw, za zaniedbaną dzielnicę podobną do slumsów, niezgodną z tętniącą życiem północą.

Planowali zburzyć okolicę i zbudować wieżowce. Na szczęście jednak plany te nigdy nie doszły do skutku, a ponieważ wiele budynków zostało umieszczonych na listach konserwatorskich, w Neve Tzedek tchnął nowy oddech życia, gdy prace renowacyjne rozpoczęły się w latach 80. W rezultacie dzielnica ta wyrosła na oazę spokoju w tętniącym życiem mieście, ośrodek nieruchomości i kultury.

Neve Tzedek to dziś prawdziwa oaza w tętniącym życiem Tel Awiwie. Wszystkie wspaniałe budynki są indywidualne, a relaksujący spacer po okolicy to wspaniały sposób na spędzenie czasu. Ulica Shabazi to główna ulica biegnąca przez dzielnicę i podobnie jak wiele mniejszych bocznych przejść jest otoczona butikami, galeriami i sklepami rzemieślniczymi.

Centrum Suzanne Dellal to centrum tańca w Tel Awiwie ze wspaniałym placem i interesującymi ogrodami. Nie można też pominąć popularnej kawiarni Suzanna. Sklepy tutaj są wyjątkowe. Małe, wąskie uliczki są domem dla małych unikalnych butików, sklepów prywatnych projektantów i innych fascynujących sklepów, o których można nawet pomyśleć, że nie są sklepami.

Restauracje i kawiarnie w Neve Tzedek oferują pełną gamę potraw, z których słynie Tel Awiw. Jest coś magicznego w siedzeniu na zacienionym dziedzińcu budynku w stylu orientalnym, przy chłodzącej morskiej bryzie i delektowaniu się wspaniałym lekkim posiłkiem lub lodami.

Anna Szczypińska, 22.07.2022r.

Previous ArticleNext Article