Izraelskie niespodzianki

Świat jest pełen niespodzianek. Nie przestaje nas zadziwiać. Czytając książki, oglądając filmy, podróżując poznajemy jego różne oblicza, a także ciekawostki typowe dla danego zakątka globu.

Jakich niespodzianek możesz spodziewać się w Izraelu?

WINDA SZABATOWA

Zobaczymy ją w wielu izraelskich hotelach, wieżowcach, a nawet w synagogach. Winda szabatowa automatycznie zatrzymuje się na każdym piętrze, na co drugim lub od razu wyjeżdża na samą górę i zjeżdża zatrzymując się na każdym piętrze. Dzięki temu pobożni Żydzi mogą z niej korzystać nie używając przycisku zatrzymującego windę.

Dlaczego nie mogą użyć tego przycisku? Według niektórych nurtów judaizmu naciśnięcie przycisku windy uważane jest jako wykonanie pracy fizycznej, a to z kolei zabronione jest w szabat.

NIETYPOWY ZNAK  „STOP”

Uwaga! Całkiem przydatna informacja dla osób dla osób pragnących w przyszłości odwiedzić Izrael i poruszać się po nim wypożyczonym samochodem. Znak stopu w tym kraju jest także biało – czerwony, natomiast zamiast napisu „STOP”, na czerwonym tle pojawi się biała dłoń.

Na większości znaków drogowych w Izraelu zobaczymy informacje w trzech językach: hebrajskim, arabskim oraz angielskim. Uniwersalny gest uniesionej ręki powoduje brak konieczności umieszczenia słowa „stop” w trzech językach.

„POCZEKAJ CHWILĘ”, „MIEJ CIERPLIWOŚĆ” – mowa gestów

Wszechobecny i bardzo popularny w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej gest dłoni, który może nas zaskoczyć i wprowadzić w zakłopotanie -palce dłoni złączone w postaci stożka, dłonią do góry. Oznacza nic innego jak „poczekaj chwilę”, „miej cierpliwość”, „chwila, moment, powoli”. Jego popularność spowodowała, iż w 2020 roku został oficjalnie uwzględniony na liście zatwierdzonych emotikonów.

Z TEGO DZBANKA NIE PIJEMY

W wielu toaletach w Izraelu zobaczysz charakterystyczny metalowy lub plastikowy dzbanek z dwoma uchwytami. To naczynie, którego używają religijni Żydzi do mycia rąk – kiedy obudzą się rano, po skorzystaniu z toalety, przed każdym posiłkiem, przed modlitwą oraz po wyjściu z cmentarza.

Dzbanek ma dwa uchwyty, aby jedna ręka nie zanieczyściła drugiej. Zazwyczaj wodę wlewa się trzy razy na każdą rękę. Celem nie jest mycie rąk, ale ich oczyszczenie. 

URZĄDZENIE DO „USUWANIA” BOMB

W paru miejscach w Izraelu, między innymi przy Bazylice Grobu Pańskiego czy niedaleko Ściany Płaczu, zobaczysz metalowe urządzenia, które na pierwszy rzut oka przypominają betoniarki. Są to stare i nie używane już sprzęty do usuwania podejrzanych obiektów, w których mogłyby znaleźć się materiały wybuchowe.

KOSZERNY McDonald’s

Izrael jest jedynym miejscem na świecie (z wyjątkiem Buenos Aires), w którym można kupić koszerne zestawy w McDonald’s. Na około 180 zarejestrowanych w kraju restauracji, około 50 ma certyfikaty koszerności.

Jedną z głównych zasad koszerności jest oddzielanie produktów mlecznych i mięsnych. Dlatego przykładowo, w koszernej restauracji McDonald’s nie kupimy cheesburgerów, a mięso smażone będzie na oleju, nie ma maśle.

Piękno świata polega między innymi na jego różnorodności. W Izraelu znajdziesz ich bez liku.

Karolina Maoz, 20.07.2022r.

Previous ArticleNext Article