Większość osób, które choć raz miały możliwość zobaczyć Ziemię Świętą nie zaprzeczy, że tydzień to zdecydowanie za mało, aby odkryć uroki tego wyjątkowego miejsca. Co więcej, „atrakcji” ciągle przybywa, a historia ich odkrycia często zaskakuje. Oto kolejne nowości, o których dowiedzieliśmy się od izraelskiego urzędu do spraw starożytności:
1.Kościół sprzed 1300 lat
W leżącej kilka kilometrów od góry Tabor wiosce Kfar Kama odkryto pozostałości 1300- letniego kościoła z pięknymi mozaikami. Odkrycia dokonano podczas prac związanych z budową placu zabaw dla dzieci. Nowe wykopaliska mogą dostarczyć wielu informacji na temat życia mieszkańców i roli, jaką odgrywała chrześcijańska wioska, która istniała na tym obszarze w okresie bizantyjskim.
Świątynia miała wymiary 12 x 36 metrów i składała się z dużego dziedzińca, narteksu i nawy głównej. W przeciwieństwie do większości kościołów z tego okresu, odkryta świątynia posiadała nie jedną, a trzy absydy. Nawy budynku pokryte były kolorowymi mozaikami, na których widniały między innymi wzory geometryczne oraz niebieskie, czarne i czerwone kwiaty.
Szczególnym odkryciem był także mały relikwiarz, kamienna skrzynia używana do przechowywania świętych relikwii.
Prace archeologiczne ciągle trwają, odkryto dodatkowe pomieszczenia, które najprawdopodobniej świadczą o tym, iż kościół należał do klasztoru leżącego na obrzeżach wsi.
Zaraz po ogłoszeniu informacji o znalezisku, miejsce to osobiście odwiedził dr Józef Matta, głowa Kościoła grekokatolickiego w Izraelu.
Góra Tabor
2.Kompleks administracyjny sprzed 2700 lat
Na zboczach jerozolimskiej dzielnicy Arnona okryto ogromny kompleks rządowy z czasów biblijnego Królestwa Judy. Imponujący budynek o potężnych murach służył poborcom podatkowym. Był miejscem, w którym składowali dzbany z winem i oliwą.
Wykopaliska dowodzą, iż ówczesna administracja rządowa zarządzała i rozprowadzała dostawy żywności nie tylko w przypadku niedoborów, ale także zarządzała nadwyżkami rolnymi oraz gromadziła towary i bogactwo w znalezionym kompleksie.
Do tej pory odkryto tam także ponad 2000 stemplowanych lub naciętych uchwytów dzbanów, które datuje się na okres od końca VIII do początku VI wieku p.n.e. Znalezione artefakty, a szczególnie odciśnięte na słoikach dane ujawniły nazwiska wyższych urzędników i bogatych osób z Królestwa Judy. Wnioski te nasuwa fakt, iż tylko osoby zajmujące elitarne pozycje posiadały prywatne pieczęcie.
Powyższego odkrycia dokonano sprawdzając teren, który miał zostać przeznaczony na budowę nowej dzielnicy mieszkaniowej w Jerozolimie. Niedoszli mieszkańcy i inwestorzy będą musieli zmienić plany, my z kolei, z przyjemnością szczegółowo zrelacjonujemy to ważne odkrycie w przyszłości.
Jerozolima
Karolina Maoz, 30.07.2020