Maraton w najniższym punkcie na Ziemi

3 lutego około 4000 lokalnych i międzynarodowych biegaczy weźmie udział w corocznym maratonie nad Morzem Martwym, rozgrywanym w okolicy o spektakularnej scenerii w najniższym punkcie na Ziemi.

Źródło  zdjęcia: www.israel21c.org;  Autor: Elements

Jego uczestnicy mogą wybrać spośród pięciu tras: od marszu na 5 km po mistrzostwski tzw. „Ultra Marathon” na 50 km. Inne opcje to bieg 10-kilometrowy, 21,1-kilometrowy półmaraton i 42-kilometrowy maraton.

Każda trasa ma swój początek na plaży Ein Bokek. Niektóre wyścigi będą krążyć wokół południowego brzegu morza, podczas gdy inne będą kierować się na wschód, po nasypie utworzonym przez fabrykę Dead Sea. Wał ten służy jako nieoficjalna granica między izraelską i jordańską stroną słonego morza i jest otwarty dla zwiedzających tylko w ten jeden dzień w roku.

Maraton nad Morzem Martwym odbędzie się już po raz czwarty. Wcześniej, od 1981 roku, w tym rejonie odbywały się wyścigi z twierdzy Masada do Parku Narodowego Ein Gedi.

W 2019 roku Rada Regionalna Tamar postanowiła przekształcić bieg Masada Ein Gedi w międzynarodowy maraton nad Morzem Martwym i umożliwić biegaczom dostęp do nasypu wychodzącego w morze.

„Maraton stał się sztandarowym wydarzeniem rady [regionu Tamar], przyciągając zainteresowanie biegaczy z Izraela i całego świata”- powiedział szef rady Nir Wanger.

Obecny półmaraton nosi imię zmarłego Tomera i Giory Rona, synów Eli Rona, członka kibucu  Ein Gedi, inicjatora wyścigu Masada – Ein Gedi.

Maraton Morza Martwego został zorganizowany przy wsparciu Israel Chemicals Company, Urzędu ds. Melioracji Morza Martwego oraz Ministerstwa Ochrony Środowiska.

Karolina Maoz, 02.02.2023r.

Previous ArticleNext Article