Klucz do serca Izraelczyków – czyli jak przeżyć w Izraelu

Pół żartem, pół serio… 🙂

Głównym sekretem jest to, jak szybko zostać przyjętym w Izraelu za swojego. Izraelczyków można przekonać do siebie jednym działaniem, które jest kluczem do serca Izraelczyka.

Izraelczyków należy nieustannie chwalić i  szczerze podziwiać wszystko co widzisz i wszystko, czego dotykają twoje ręce. Powinieneś chwalić wszystko. Dosłownie wszystko.

Chwal głośno, z zapałem, bez oszczędzania słów.

Jedziesz drogami Izraela i mówisz: jakie macie cudowne drogi! Wasze owoce należą do najlepszych na świecie! Wasze rolnictwo jest niesamowite. I jak wielki jest żydowski umysł! Takich umysłów nie można znaleźć na całym świecie. Waszej armii, tak potężnej armii nie ma nigdzie więcej na świecie. A jakie twarze każdy tu ma, to twarze piękne, wyraziste, zmysłowe.

Chwal, nawet jeśli prowadzi cię ponury taksówkarz z nieogoloną twarzą i jarmułką wiszącą po lewej stronie, w wypranym, znoszonym T-shircie, szortach i sandałach na bosych stopach.

Chwal, nawet jeśli jego taksówka pachnie shawarmą, sosem amba, papierosami i czarną kawą, a w oknie te same domy będą migotać podejrzanie po raz trzeci. I do głowy wkradnie Ci się zdradziecka myśl, że jesteś prowadzony w kółko tą samą drogą. Nadal wychwalaj Izrael i wszystko, co widzisz wokół, a wtedy niewątpliwie stopisz serca pozornie niegrzecznych Izraelczyków. Wtedy, z powodu twojej wspaniałej pochwały, nie wezmą od ciebie dodatkowego szekla i z pewnością pomogą ci w podróży.

Szczera krytyka jest oczywiście wskazana dla izraelskiego społeczeństwa, ale jest dla niego równie obrzydliwa jak gorzkie lekarstwo. Chociaż często jest poprawna i skuteczna. Powoduje to jednak falę antagonizmu wśród miejscowej ludności.

Skoro jesteś taki mądry, dlaczego do nas przyjechałeś? Mówią. Jeśli ci się nie podoba, wracaj do siebie. Ogólnie jest to zwykła reakcja Izraelczyków na krytykę.

Pozwolę sobie podkreślić specyfikę lokalnej etykiety. Pochwała powinna zawsze zaczynać się od jedzenia. Ach, nigdy nie jadłem tak pysznego jedzenia w żadnym innym kraju na świecie! – należy powiedzieć. I dalej o wojsku, sporcie, medycynie, morzu, plażach i ludziach. Zwłaszcza mężczyznach.

Jeśli ich wychwalisz, Izraelczycy staną się dla ciebie milsi. Będą zafascynowani Tobą. Będą gotowi nosić Was na rękach i pokazać całe piękno swojego życia. Nie! Wcale nie wstydzą się pochwały. I nigdy nie przesadzisz. Chwal, chwal i jeszcze raz chwal. A wtedy będą gotowi przyjąć cię za swojego.

I pamiętaj, norma to dziesięć pochwał w ciągu dziesięciu minut. Dlatego chwalcie, a zostaniecie nagrodzeni!

Leon Veytsel, 08.10.2020

Previous ArticleNext Article