Kto jest prawdziwym Żydem?

Po przybyciu do Izraela turyści zadają sobie pytanie: gdzie są prawdziwi Żydzi?

Ludność współczesnego Izraela jest w swojej strukturze konglomeratem plemion żydowskich, które przybyły do Izraela z krajów osiedlania się diaspory.

Dlatego, jak głosi piosenka: Żydzi są różni – czarni, biali, czerwoni. Już na lotnisku Ben Guriona zobaczysz wiele twarzy, które Twoim zdaniem mogą nie wyglądać jak Żydzi, do których przywykłeś mieszkając w Europie Wschodniej.

A poza tym wszyscy na Twoje pytanie – gdzie są tu Żydzi, odpowiedzą ci, że są Izraelczykami. A gdzie Żydzi, których szukasz? Nie wiedzą.

W Izraelu zobaczysz Żydów z Jemenu i Iraku, z Iranu i Tunezji, z Algierii i oczywiście z Maroka. Są Żydzi z Turcji, Bułgarii, Rumunii, Grecji, Libii i Etiopii. To żydzi sefardyjscy i etiopscy.

Żydzi aszkenazyjscy to ci, których Żydzi w Izraelu wymieniają tylko jako imigrantów z Polski i carskiej Rosji, ale ogólnie są to żydzi z Europy Wschodniej.

Niemieccy Żydzi całkowicie rozpłynęli się w izraelskim środowisku lewantyńskim, ale w latach 40. ubiegłego wieku można ich było rozpoznać po ich europejskich strojach, przechadzających się pod izraelskim gorącym słońcem i grzecznie rozmawiających między sobą słowami: bitte i danke. Nazywają ich w Izraelu „yecke”.

Znajdziemy też Żydów francuskich, głównie z Afryki Północnej, Żydów z Włoch i Ameryki Południowej.

Żydzi z byłego ZSRR dzielą się na grupy żydów ze słowiańskich krajów Ukrainy, Białorusi, Rosji i Mołdawii, ale w Izraelu nazywa się ich po prostu Rosjanami. Są Żydzi z Gruzji, Żydzi bucharscy z Uzbekistanu i Żydzi rasy kaukaskiej.

Są Żydzi z Czech i Węgier oraz Żydzi z Holandii i Belgii. Och, niech mi wybaczą te grupy, których nie umieściłem na tej długiej liście, ale jest ich znacznie więcej.

A każdy Żyd, mieszkaniec Izraela, z dumą nazywa siebie „Izraelczykiem”.

Tę całą sałatkę można nazwać nowym ludem izraelskim. Ta wybuchowa, gwałtowna mieszanka narodu żydowskiego obficie zalała Izrael, mieszając tajemniczą izraelską mentalność. Te grupy nie przypominają ginącej już cywilizacji Żydów mówiących w jidysz z Europy Zachodniej i Wschodniej.

Żydowski ekscentryczny marzyciel i filozof ze skrzypcami, siedzący na dachu, pozostał tylko na obrazach Chagalla. Albo żydowski krawiec, którego obraz tak bardzo lubiło radzieckie kino.

Cywilizacja jidysz prawie zniknęła. Żyda ze skrzypcami zastąpił ciemnoskóry Izraelczyk, który nosi szorty, wyblakłą koszulę i sandały na bosych stopach.

I każda z tych grup, wierz mi, każda, wierzy, że jest prawdziwym Żydem. Szukanie Żydów według kodu genetycznego wydaje mi się daremne. Od 2000 lat naszej wędrówki po świecie, dokładnie wymieszaliśmy naszą pulę genów. I powiedziałbym nawet, że ją wzbogaciliśmy.

Skromnie milczę o ostatniej wielkiej aliji (emigracja do Izraela) w 1990 roku, Żydów z byłego ZSRR, gdzie małżeństwo mieszane, żydowski mąż i rosyjska żona lub odwrotnie, było częstym zjawiskiem.

„I wyprowadził Pan Abrahama na zewnątrz i powiedział: spójrz w niebo i policz gwiazdy, jeśli możesz je policzyć. I rzekł do niego: tylu będziesz mieć potomków”. I widzicie, w tym przypadku Bóg dotrzymał słowa. „Am Israel hai” – lud Izraela żyje. Może dlatego Stwórca obiecał Abrahamowi, że jego potomstwo będzie jak gwiazdy.

Nosimy ozdobę, sześcioramienną gwiazdę Magen David, co oznacza „tarczę Dawida”. Nadal szukamy zaginionych 12 plemion Izraela wziętych do niewoli przez króla asyryjskiego. A kto wie, może jesteś kolejnym, czytelniku, który odnajdzie żydowskie korzenie i wróci do ojczyzny swoich przodków.

Oto przykład: jest dwóch chińskich Żydów. Jeden ma na imię Li, a drugi to Zhao. Mieszkają na tej samej ulicy w Kaifeng City. Przyjaciele pokłócili się, ponieważ Zhao, według Li, je wieprzowinę. Oznacza to, że Zhao nie jest prawdziwym Żydem. Jest to kontrowersja, która tak często pojawia się w Izraelu między wszystkimi grupami Żydów.

Więc kto jest prawdziwym Żydem? Będziesz musiał sam poszukać odpowiedzi na to pytanie, i to najlepiej w Izraelu!

Dla porównania: dane izraelskiego Centralnego Biura Statystycznego za lipiec 2020 r .:
Ludność Izraela liczy 9 227 700 osób.
Odsetek: 74,2% Żydów, 20,9% Arabów, 4,9% innych narodowości.

Leon Veytsel, 05.10.2020

Previous ArticleNext Article