Szczególny urok Jerozolimy zimą

Jakiś czas temu przesunęliśmy zegar o godzinę wstecz. Teraz, niezależnie od tego, czy na dworze jest zimno, czy gorąco i niezależnie od tego, czy na ulicy sprzedają się lody, czy gorąca kukurydza i sahlab (gorący budyń), o 17:00 jest już ciemno. Wiadomo, że zima oficjalnie nadeszła.

U wielu osób samo słowo „zima” stymuluje chęć zwinięcia się w łóżku pod kołdrą z gorącą czekoladą lub zupą (oczywiście z grzankami). Jednak nie dla nas! Dla nas tutaj, w Jerozolimie, zima jest „gorącą” porą roku, czasem zabawy, muzyki, piwa i rześkiego powietrza. Brzmi dziwnie? Przyjedź, a wszystko zrozumiesz.

Centrum Jerozolimy przecina centralna ulica, Jaffa Street, która jest czymś więcej niż tylko ulicą i więcej niż jednym z centralnych skrzyżowań w mieście. Z biegiem lat ulica Jaffa stała się głównym miejscem wypoczynku mieszkańców Jerozolimy oraz gości z całego Izraela i całego świata. Ulica łączy w sobie ciekawą architekturę i starożytne budowle, pomiędzy którymi przejeżdża tramwaj.

Podróżując nim wzdłuż ulicy Jaffa, przejeżdża się również obok wielu różnych sklepów. Nie ma znaczenia, o której godzinie postawisz stopę na Jaffa Street. Zawsze dzieje się coś, co spowoduje, że zatrzymasz się, wyciągniesz telefon i zrobisz zdjęcia.

Następnie wybierz się na wycieczkę do legendarnego symbolu Jerozolimy: targu Mahane Yehuda, jednego z najbardziej kolorowych miejsc w Jerozolimie. Gdy zapada zmrok, gdy ostatni kupujący skończą zakupy, w alejkach targowiska Mahane Yehuda budzi się szczególny urok. Zapalają się kolorowe światła, ustawiane są siedzenia i improwizowane stoliki, które jeszcze kilka minut wcześniej służyły jako „stragany”, wzdłuż i wszerz alejek, zaczyna grać muzyka, a piwo nie przestaje lać się z beczek. Każdej nocy targ Mahane Yehuda staje się miejscem nocnej rekreacji dla wszystkich grup wiekowych i tak do wczesnych godzin porannych.

Żaden nasz opis nie oddałby sprawiedliwości temu, co znajdziesz dalej. Tym razem zatrzymaj się na Placu Syjonu. Chociaż jest to obszar mniejszy niż długość ulicy, znajdziesz tam niekończącą się akcję, która łączy wszystko, co najlepsze w Jerozolimie, od wyjątkowych kawiarni po puby, imprezy, wystawy, muzyków ulicznych, tańce osób religijnych lub grup młodzieżowych.

Stamtąd, w drodze do Bramy Jafy, miniesz dzielnicę Mamilla i bulwar handlowy o tej samej nazwie, który został otwarty dziesięć lat temu. Piękny pasaż został zbudowany na tym, co pozostało ze starożytnej dzielnicy Mamilla, zachowując unikalne budynki i dodając nowoczesne elementy, co stanowi niezwykłe i niepowtarzalne połączenie.

Na deser zapraszamy na nocny spektakl „światło i dźwięk” w Muzeum Wieży Dawida. Spektakl jest wyświetlany na ścianach cytadeli, znajdującej się tuż przy Bramie Jafy. Są one oświetlone najnowocześniejszym na świecie systemem projekcji laserowej. 35 000 000 pikseli przedstawia historię Jerozolimy za pomocą zapierającej dech w piersiach muzyki, obrazów i wielkich postaci. Poprzez gry świetlne i muzykę opowiadana jest historia Jerozolimy na swój własny, wyjątkowy i wspaniały sposób.

Nie należy też zapomnieć o spacerze po uliczkach Starego Miasta, choć wieczorem, kiedy stragany są już zamknięte, łatwo się tam pogubić. Jednak o tej porze stare kamienie opowiadają swoją własną bajkę, a Ściana Płaczu ukazuje nam swoją mistykę właśnie wtedy, kiedy jest oświetlona. Do tego wieczorem najczęstszymi gośćmi są ortodoksyjni Żydzi, którzy wieczorem właśnie przychodzą się tam pomodlić bez tłumów odwiedzających.

Więc jak widzisz, nasz miły Turysto, w Jerozolimie nawet zimowymi wieczorami nie można się nudzić. Zalecamy jednak ciepłe ubranie, gdyż po zachodzie słońca temperatura znacznie spada, czasem nawet do 0-4 st. C i tak od listopada do kwietnia.

Anna Szczypińska, 21.12.2021r.

Previous ArticleNext Article