Jerozolima z lotu ptaka

Pisaliśmy już o najwyższych budynkach Tel Avivu (artykuł tutaj  ), teraz na tapetę bierzemy Jerozolimę.

Najwyższa wieża kościelna w Starym Mieście ma 48 metrów. Przynależy do luterańskiego kościoła Zbawieciela (the Church of the Redeemer). Znajduje się blisko Bazyliki Grobu Pańskiego. Za drobną opłatą, pokonując 176 stopnie, można udać się na punkt widokowy i podziwiać Stare Miasto, nie koniecznie z lotu ptaka, ale trochę niżej – z lotu ptaszka. Niespotykany widok z góry, którego nie zobaczymy nawet na filmiku z zabronionych w użyciu nad Jerozolimą dronów.

Drugą górującą budowlą nad Starym Miastem jest ponad czterdziestometrowa dzwonnica/ wieża zegarowa kościoła Najświętszego Zbawiciela, siedziby Kustodii Ziemi Świętej.

Nie są to najwyższe wieże kościelne czy obserwacyjne w Świętym Mieście. Wyższa jest między innymi: górująca nad Górą Skopus – wieża obserwacyjna na terenie kampusu Uniwersytetu Hebrajskiego (Migdal Har Hatzofim), która ma 56 metrów i dostęp do niej jest niemożliwy dla statystycznego turysty odwiedzającego Izrael.

Płynnie przechodząc na południowy grzbiet Góry Oliwnej można udać się do szpitala im. Augusty Wiktorii (Augusta Victoria Hospital), gdzie dzwonnica, w której znajduje się punkt obserwacyjny ma 51 metrów wysokości. Widok jest niesamowity – na prawie calutką Jerozolimę i na Pustynię Judzką.

Najwyższą na obu górach jest wieża znajdująca się na terenie rosyjskiego konwentu Wniebowstąpienia (Russian Orthodox Convent of the Ascension), która ma aż 64 metry wysokości – niestety jest prawie niedostępna dla turystów.

Kilkaset metrów dalej, na górze Oliwnej, znajduje się słynny punkt widokowy, na który nie trzeba się wdrapywać po schodach jak w przypadku opisywanych wież. Tuż obok znanego z pocztówek i magnesów wielbłąda, można bez limitu karmić oko piękną panoramą Starego Miasta i pozostałych dzielnic Jerozolimy. Dla wchodzących na Górę Oliwną (ponad 800 metrów nad poziomem morza) od strony Doliny Cedronu, Getsemani-Ogrodu Oliwnego czy kościoła Dominus Flevit –uwaga: wejście i zejście strome, po wyślizganych kamieniach i asfalcie, ale naprawdę warto!

 Cmentarz żydowski oraz panorama Starego Miasta z Góry Oliwnej

Widok na Starówkę i Górę Oliwną z hotelu Notre Dame

Schodząc z gór (Góra Skopus, Góra Oliwna), ale nie wchodząc do Starego Miasta, możemy udać się na punkt widokowy na wieży kompleksu hotelowo-restauracyjnego YMCA, vis-à-vis hotelu Króla Dawida. Za kilkanaście szekli możemy wejść i zobaczyć panoramę Jerozolimy na cztery strony świata, ponad 40 metrów nad poziomem „zerowym”. Sama wieża budowli, zaprojektowanej przez Arthura Loomisa Harmona (architekt Empire State Building znajdującego się w Nowym Jorku), pnie się na 53 metry.

Wracając do Starego Miasta, jest tam kilka miejsc, bardziej lub mniej dostępnych do oglądania kopuł, wież, dachów budynków czterech dzielnic w obrębie murów miejskich. Wizyta w Cytadeli Dawida, to nie tylko doświadczenie pięknie zachowanego obiektu z wystawami muzealnymi, ale  również dobre miejsce by „rzucić okiem” na Stare Miasto z perspektywy Bramy Jafskiej.

Stare Miasto od strony Bramy Jafskiej (widok z Cytadeli Dawida)

Wieża z punktem widokowym kompleksu hotelowo – restauracyjnego YMCA

Blisko Bazyliki Grobu Pańskiego, przy tak zwanym Muristanie, w części gastronomiczno-handlowej, można odwiedzić restaurację „Panoramic Golden City”. Spożywając dania kuchni lokalnej można cieszyć oko widokiem na Stare Miasto, w sposób szczególny na dzielnicę żydowską, muzułmańską oraz górującą złotą Kopułą na Skale (35 metrów), którą widać stamtąd bardzo dobrze.

Wychodząc dosłownie kilkanaście metrów przez Bramę Nową, można się udać do pięknego hotelu Notre Dame- łatwo go poznać, jak większość budynków przynależących do katolickich wspólnot zakonnych, po biało-żółtej fladze watykańskiej. Tam, po przejściu obok recepcji, najlepiej windą, warto wjechać na ostatnie piętro i przejść na taras, z którego widać Bramy: Nową, Damasceńską i bardzo piękny widok panoramiczny.

Jerozolima ma jeszcze wiele znanych i nieznanych miejsc, z których pięknie widać Święte Miasto. Najwyższym punktem miasta jest wieża w kompleksie luksusowych apartamentów „Holyland Tower 1” o wysokości 121 metrów. Nota bene to jedyny ponad stumetrowy budynek w mieście. Znajduje się tu kilka wież, budowli czy hoteli ponad osiemdziesiącio- czy dziewięćdziesięciometrowych.

Widać jednak tendencję, że nowoczesna architektura Jerozolimy poza Starym Miastem wyraźnie pnie się w górę.

Krzysztof Słapczyński, 27.06.2022r.

 

Źródło: wysokości poszczególnych budynków za www.emporis.com

Previous ArticleNext Article