„Biała noc” w Tel Awiwie

Białe Miasto to urbanistyczne zgrupowanie budynków wzniesionych w latach 30. XX wieku w różnych dzielnicach Tel-Awiwu. Budynki te wyróżniają się pod względem architektonicznym i urbanistycznym na tle reszty miasta. Ten architektoniczny ewenement, wzniesiony w stylu Bauhaus i międzynarodowym, w lipcu 2003 roku umieszczono na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Od tego momentu miasto upamiętnia powyższe wyróżnienie serią wydarzeń podczas tzw. „Białej Nocy” (lajla lawan w j. hebrajskim). Dziesiątki ekscytujących wydarzeń kulturalnych odbywa się jednocześnie w całym mieście. Uroczystości mają miejsce na świeżym powietrzu i w centrach kultury, zaczynają się wieczorem i trwają do późnych godzin nocnych. Wydarzenia są otwarte dla ogółu społeczeństwa za darmo lub za minimalną opłatą.

W tym roku, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, Biała Noc ponownie odbędzie się w całym mieście w czwartek 30 czerwca 2022 r.

Koncerty muzyki na żywo na nadmorskiej promenadzie, teatry uliczne, występy taneczne, stragany na ulicach oferujące różnego rodzaju dania i przysmaki to tylko niektóre spośród planowanych atrakcji.

Cinematheque w Tel Awiwie będzie wyświetlać filmy przez całą noc w pomieszczeniach, natomiast w Centrum Suzanne Dallal filmy niezależnych twórców będą wyświetlane na zewnątrz. 

Na Placu Dizengoff będzie można posłuchac muzyki z Nowego Orleanu z lat 20. XX wieku oraz występów jazzowych, a w Muzeum Eretz Israel zobaczyć wystawy, na które wstęp będzie bezpłatny.

Z kolei w parku Ha Tachana, w miejscu pierwszego dworca kolejowego na Bliskim Wschodzie, wystąpią wykonawcy muzyki Mizrachi, łączącej style: arabski, turecki i grecki.

W wielu miejscach odbędą się także koncerty znanych wiodących izraelskich gwiazd.

Na plaży Gordon, od godziny 9:30 organizatorzy zapraszają do tańca i nauki izraelskich tańców ludowych.

Amatorzy jogi będą mogli przywitać nowy dzień na wspólnych zajęciach o wschodzie słońca na plaży przy Nowym Porcie.

Jak widać tylko z powyższych zapowiedzi, program jest bardzo bogaty i  ciekawy oraz przewiduje atrakcje dla każdego. Pełną informację  oraz harmonogram wszystkich wydarzeń, które odbędą się podczas Białej Nocy w Tel Awiwie 30 czerwca można zobaczyć klikając TUTAJ.

Karolina Maoz, 28.06.2022r.

Previous ArticleNext Article