Dzień świętych Piotra i Pawła

Prawosławni obchodzą święto św. Piotra i Pawła 12 lipca, a katolicy 29 czerwca. Prawdopodobnie właśnie tego dnia apostołowie przyjęli męczeńską śmierć, gdyż według tradycji chrześcijańskiej, obaj umarli tego samego dnia roku. Piotr został ukrzyżowany do góry nogami, a Paweł został ścięty. Taką śmierć ponieśli, ponieważ gorliwie służyli Bogu.

Data ta wiąże się również z przeniesieniem relikwii apostołów, co miało miejsce w Rzymie 29 czerwca 258 roku. 12 lipca kończy się Post Apostołów, który rozpoczyna się od drugiego poniedziałku po święcie Zesłania Ducha Świętego.

Pierwsze wzmianki o święcie pochodzą z IV wieku. Pierwsze świątynie zostały zbudowane na cześć dwóch apostołów w czasach Konstantyna Wielkiego. Niektóre miasta zostały również nazwane na ich cześć – Pietropawliwka, Pietropawłowsk itp.

W tym dniu kościół wysławia duchową siłę św. Piotra i umysł św. Pawła. Obraz pierwszego symbolizuje odstępstwo od Pana, a następnie szczerą skruchę. Obrazem drugiego jest opór wobec kazania Pańskiego, a potem wiara.

Jednocześnie w kalendarzu ludowym święto to znane jest jako Dzień Piotra i oznacza pełny rozkwit sił natury, „szczyt lata” i przygotowania do sianokosów.

Ukraińcy zawsze starannie przygotowują się do tego święta: sprzątają podwórko, wybielają chaty, wieszają haftowane rusniki. Dziewczyny nakładają na głowy wieńce z polnych kwiatów, wplatając w nie czerwone maki. Rano wszyscy idą do kościoła. Po powrocie do domu je się mandryki, czyli serniki.

Według legendy Piotr i Paweł jedli je podróżując po świecie. Legenda głosi, że raz kukułka ukradła je Piotrowi i Bóg ukarał ją w ten sposób, że się nim zadławiła. Dlatego też po 12 lipca kukułki przestają kukać.

Uważa się, że w tym dniu należy myć się w trzech źródłach, oglądać wschód słońca i hojnie leczyć ubogich. Ludzie wierzą, że można modlić się do apostołów o uzdrowienie z szaleństwa i gorączki. Rybacy zwracają się do św. Piotra, a biznesmeni do Pawła. Przesądni nie biorą w tym dniu ślubu, bo wierzą, że wówczas małżeństwo się nie uda.

Anna Szczypińska, 29.06.2022r.

Kościół Prymatu św. Piotra w Tabgha

Kościół św. Piotra w Tel Awiw – Jaffo

Kościół św. Piotra w Kafarnaum

Previous ArticleNext Article