Jaskinie dla ochłody

Kiedy latem Izrael się rozgrzewa do niemożliwych do wytrzymania temperatur, warto odwiedzić jedną z wielu jaskiń, w których można się ochłodzić. Jaskinie znajdują się pod ziemią, poza zasięgiem światła słonecznego i przez cały rok pozostają chłodne. A na szczęście w Izraelu jest ich wiele.

Oto opisy kilku najciekawszych jaskiń w Izraelu:

 • Stalactite Cave

  Jaskinia Stalaktytowa jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w kraju. Ta wyjątkowa jaskinia, podobnie jak wiele innych skarbów w Izraelu, została przypadkowo odkryta podczas wykopalisk w pobliskim kamieniołomie Har Tov.
  Obecnie turyści mogą wejść do jaskini i podążać utwardzoną ścieżką, która prowadzi w dół do 500 metrów nad poziomem morza. Przejście zajmuje około 20 minut.
 • Finger Cave

  W samym sercu pasma górskiego Carmel znajduje się piękny szlak, który zabierze Cię do prehistorycznej Jaskini Palców. Ta jaskinia jest podobno powiązana z wieloma porywającymi legendami. Jaskinia jest długa i ma kształt palca, stąd nazwa. Najlepiej mieć przy sobie latarki.

  Finger Cave to jaskinia krasowa, która powstała w wyniku rozpuszczenia skały pod wpływem kwasu węglowego. Według badaczy istnieją dowody na to, że jaskinia była wykorzystywana jako mieszkanie w czasach prehistorycznych.
 • Namer Cave

  Położona w niewielkiej odległości od miejscowości Nahariya w Galilei Górnej, jaskinia Namer jest doskonałym miejscem dla początkujących entuzjastów jaskiń. Jaskinia ta jest pełna stalaktytów.

  Wejście do jaskini jest trochę trudne, więc nie nadaje się dla dzieci poniżej 8 lat. Trzeba się czołgać, aby dostać się do środka i użyć latarki, aby zobaczyć, gdzie się idzie wąskimi korytarzami, a także zejść po drabinach.

  Jaskinia Namer (Pantera) została tak nazwana, prawdopodobnie dlatego, że w dawnych czasach było to miejsce popularne wśród łowców panter.
 • Alma Cave

  Górna Galilea jest domem dla wielu jaskiń, ale zdecydowanie najbardziej imponująca jest Jaskinia Alma. Ta piękna jaskinia krasowa, która ma 500 metrów długości, zawiera najwięcej stalaktytów ze wszystkich jaskiń w Izraelu oraz posiada mały basen źródlany.

  Wejście do środka nie jest łatwym wyczynem, ale z pewnością jest warte wysiłku.
  Wejście do jaskini jest oznaczone znakami, a w pobliżu znajduje się nawet słup, który pomaga wędrowcom zejść do środka. Zejście jest trochę śliskie, a w środku potrzebna będzie latarka. W kamieniu znajdują się poręcze i kołki ułatwiające zejście. Na ścianach jaskini są strzałki, które pokazują, w którą stronę iść. Białe kierują turystę do środka, a czerwone pokazują, jak wyjść z jaskini.

  Chodzenie po ciemku jest trochę trudne, szczególnie w wąskich miejscach, gdzie trzeba się czołgać. Za to na końcu jaskini znajduje się kilka małych basenów.
 • Zedekiah’s Cave

  Pod murami Starego Miasta w Jerozolimie, znajdziesz Jaskinię Sedekiasza. Położona pomiędzy Bramą Kwiatów (znaną również jako Brama Heroda) i Bramą Damasceńską w Dzielnicy Muzułmańskiej, Jaskinia Sedekiasza pochodzi z okresu Pierwszej Świątyni.

  Ta jaskinia jest łatwo dostępna dla całej rodziny, mimo że wejście jest nieco strome. Zaraz po wejściu do jaskini znajdziesz się w dużym pomieszczeniu. Jaskinia jest w rzeczywistości dość duża – ponad 9000 metrów kwadratowych.

  W głębi jaskini zobaczysz źródło wody, a na ścianie jest graffiti w języku ormiańskim, greckim, angielskim i arabskim. Okrężna ścieżka wewnątrz jaskini jest krótka, a odwiedzający mogą zwiedzać tylko bardzo małą część jaskini.

  W jaskini nie ma miejsca, w którym odwiedzający musieliby się czołgać i nie potrzebna jest latarka.

Anna Szczypińska, 01.09.2022r.

 

Źródło: https://www.jpost.com/israel-news/israel-is-heating-up-these-are-the-caves-to-cool-off-in-673229

Previous ArticleNext Article