Izraelski „świat magii”

Piękno Izraela można podziwiać w wielu parkach narodowych. Mimo tak niewielkiej powierzchni kraju, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Miłośnikom niestandardowych miejsc turystycznych polecamy rezerwat przyrody „Jaskinię Avshalom”, zwaną także Jaskinią Sorek. Możemy w niej podziwiać mnogość stalaktytów i różnych innym formacji jaskiniowych.

Już sam dojazd i usytuowanie jaskini jest niesamowicie malowniczey ponieważ, znajduje się ona na zachodnich zboczach Gór Judei, niedaleko miejscowości Bet Shemesz, około 20 km od Jerozolimy. Droga do niej prowadzi krętymi dogami w pięknych leśnych okolicznościach przyrody.

Jaskinia została odkryta przypadkowo w 1968 roku podczas prac w czynnym nadal kamieniołomie, który znajduje się w okolicy jaskini. Nazwana została ku pamięci izraelskiego żołnierza – Avshalom Shoham.

Od 1975 roku turyści mogą ją zwiedzać bez względu na porę roku. Temperatura i wilgotność w jaskini utrzymuje się przez cały rok na tym samym poziomie.

W jaskini o długości około 80 metrów, szerokości około 60 metrów i maksymalnej wysokości 15 metrów zobaczymy zróżnicowany świat stalaktytów i stalagmitów.

Niektóre formacje mają co najmniej 300 000 lat. Ich odkrycie pozwoliło naukowcom na wnioski dotyczące zmian klimatu w tym rejonie na przestrzeni tysiącleci.

Spektakularne stalaktyty zwisające z „sufitu” mogą osiągać długość do 4 metrów. Czasem łączą się z wyrastającymi z podłoża stalagmitami tworząc różnorodne kształty, jak na przykład „uszy słonia”, pole makaronu”, Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” itp.

Wizyta w jaskini poprzedzona jest krótkim filmem na temat historii powstawania formacji skalnych. Następnie zwiedzanie dozwolone jest pod okiem przewodnika ,który uzupełnia naszą wiedzę z filmu o ciekawe historie związane z mijanymi przez nas formacjami jaskiniowymi.

Do tego specjalny system oświetlenia sprawia, że wchodząc do jaskini mamy wrażenie, że przenosimy się do magicznego świata iluzji.

Karolina Maoz

Oświetlenie formacji jaskiniowych nadaje temu miejscu „magiczny” klimat

„Mur”- miejsce „spotkania” stalaktytów ze stalagmitami 

Previous ArticleNext Article