COVID-19: Izraelska strategia stopniowego powrotu do „normalności”

W Izraelu, w piątek rano (10.04.2020), zniesiono większość ograniczeń, które zostały nałożone w ubiegły wtorek na czas  Paschy.

Obecnie można opuszczać miejsce zamieszkania w określonym celu , takim jak wizyta u lekarza, zakupy żywności czy zakup leków w aptece.

Od niedzieli rano uruchomiony zostanie transport publiczny, w stopniu ograniczonym, tak jak ustalono na początku pandemii.

Od tego dnia będzie również obowiązywał nakaz noszenia masek ochronnych w miejscach publicznych.

Wytyczne dotyczące przestrzegania odległości 2m pomiędzy osobami, które nie należą do tego samego gospodarstwa domowego, nadal będą obowiązywały.

Jednak przedstawiciele rządu twierdzą, że po Świętach Paschy Izrael może rozpocząć powolny powrót do normalności. Na początku ciągle jeszcze obowiązywał będzie zakaz lotów i publicznych spotkań, ale gospodarka ma stopniowo zacząć się otwierać.

Pierwszy etap powrotu do normalności obejmie stopniowe otwieranie miejsc pracy, przy zachowaniu środków ostrożności i przestrzeganiu zasad dystansu społecznego.

Zostanie wznowiona działalność centrów handlowych, ale w dalszym ciągu nie będą w nich działały punkty gastronomiczne, restauracje, kawiarnie.

Właściciele usług kosmetyczno – fryzjerskich będą mogli wznowić pracę, pod warunkiem, że będą używać sprzętu ochronnego, takiego jak maski czy rękawiczki.

W kwestii szkolnictwa, pierwszy etap zmian zakłada wznowienie działalności  szkół specjalnych. Następny etap obejmie pozostałych uczniów, którzy będą kontynuować naukę w systemie zmianowym.

Minister Zdrowia podkreślał, iż osiągnięcie założonego celu, jakim jest stopniowe wznowienie gospodarki, jest możliwe tylko wtedy, kiedy ludzie będą przestrzegać zasad. Niebezpieczeństwo nie minęło, wirus ciągle się rozprzestrzenia. To, czy wrócimy do normalności zależy tylko od naszego podejścia i stosowania się do wytycznych.

W chwili obecnej w Izraelu testy potwierdziły 10 408 osób zakażonych COVID-19, 95 osób zmarło,  a 1 183 osoby zostały wyleczone.

Redakcja, 10.04.2020

Źródło:  

  • Arutz Sheva, Strict lockdown lifted, permitted to leave home for essential purposes– z dnia 10.04.2020
  • Arutz Sheva, , Israel’s exit strategy – z dnia 10.04.2020
Previous ArticleNext Article