Izrael w miniaturze

Każdy kto przylatuje do jakiegoś kraju tylko na kilka dni, zawsze ma dylemat co wybrać do zobaczenia. W Izraelu, mimo małej powierzchni, też czeka na Was ten trudny wybór:

  • Tel Aviv, który nigdy nie zasypia i gdzie można codziennie korzystać z plaży i kąpieli w Morzu Śródziemnym?
  • Jerozolima, która wiecznie się modli i zawiera tak dużo zabytków historycznych, że nie sposób ich wszystkich zobaczyć nawet w ciągu miesiąca pobytu?
  • Błotne kąpiele w Morzu Martwym, wyprawa na pustynię, a może wiecznie zielona Galilea?

Wybór nie jest prosty, zwłaszcza jak ma się 3-4 dni. Dlatego też prawie w każdym państwie jest park miniatur. Na trasie pomiędzy Tel Avivem, a Jerozolimą, prawie w połowie drogi, w Dolinie Ayalon, znajduje się Mini Israel, w którym możesz zobaczyć cały kraj w około 2 godziny.

Park, na planie Gwiazdy Dawida, został otwarty w 2002 r. i jest podzielony na 6 obszarów: 3 największe miasta – Tel Aviv, Jerozolimę i Hajfę oraz na północ, południe i centrum Izraela. Jest tutaj 385 modeli miast i zabytków Izraela w skali 1:25.

Są to modele budynków, samochodów, ludzi, zwierząt itp. Niektóre z nich się ruszają. Jest tutaj na przykład replika safari, które znajduje się w Ramat Ganie. Naciskając guziczek znajdujący się przy miniaturze, zostaniemy oblani wodą wylatującą z trąby słonia. Możemy poczuć się przez chwilę jak budowlaniec, zasiadając w koparce, czy usłyszeć szum fal Morza Śródziemnego albo szmery modlących się pod Ścianą Płaczu Żydów.

Wśród modeli można znaleźć około 10000 figurek, z których każda została ręcznie pomalowana przez zespół artystów parku, około 1000 samochodów, ciężarówek i autobusów, około 50 statków i pilotów oraz 3 pociągi.

Większość miniaturowych drzew to rośliny z Eretz Israel i / lub Morza Śródziemnego, na przykład: oliwka, cyprys, granat, chleb świętojański, dąb Tabor, sosna, mirt, rozmaryn, lawenda itp.

Na terenie parku miniatur jest oczywiście sklep z pamiątkami oraz restauracja, a także parking dla samochodów. Trudno tam się jednak dostać komunikacją miejską. Można dojechać liniami kursującymi pomiędzy Tel Avivem a Jerozolimą, ale trzeba wysiąść przy głównej drodze i dojść dalej około kilometra na piechotę.

Od niedzieli do czwartku park jest otwarty od 10:00 do 17:00, w piątki i w przeddzień świąt od 10:00 do 14:00. W soboty i święta park jest nieczynny. Aktualna cena biletu wstępu to 69 szekli. Dzieci do 2 roku życia wchodzą za darmo.

Niedaleko parku można także zwiedzić Muzeum Czołgów oraz klasztor Trapistów w Latrun.

Anna Szczypińska, 13.08.2022r.

Previous ArticleNext Article