Festiwal „Follow the Lights” w Jerozolimie

Podczas, gdy świat zaczyna opracowywać strategie wyjścia z blokad związanych z pandemią Covid 19 i promuje globalną kampanię szczepień, Jerozolima ogłosiła swój pierwszy projekt turystyczny na 2021r.

W ramach powyższego projektu w terminie od 21 lutego do 3 marca w mieście odbywa się festiwal „Follow the Lights”.

Przejazd trasą festiwalu zabiera uczestników do 22 kultowych budynków i miejsc w Jerozolimie. Na każdym z nich wyświetlają się specjalnie przygotowane obrazy oraz instalacje wideo.

”Dziesiątki kultowych punktów orientacyjnych zostały oświetlone i przekształcone w dzieła sztuki, ujawniając ukryte klejnoty i oferując nowe perspektywy, których nigdy wcześniej nie widziano. Wszystko zostało zaprojektowane przez Gila Teichmana, największego przedsiębiorcę zajmującego się oświetleniem i wydarzeniami w Izraelu”.

Dodatkowo, na stronie internetowej wydarzenia (www.followthelights.org.il), do każdego z eksponowanych miejsc przygotowane zostały teksty objaśniające oraz historia miejsca w trzech językach: arabskim, hebrajskim i angielskim.

Za pośrednictwem wspomnianej strony internetowej każdy samochód osobowy może podążać jedną z tras lub stworzyć własną. Poza parkingiem w Muzeum Izraela oraz Pierwszej Stacji, większość oświetlonych ekspozycji jest dostępna jedynie z samochodu, bez możliwości zatrzymania się.

Instalacje świetlne obejmują między innymi dzieła sztuki i eksponaty archeologiczne na budynkach Muzeum Izraela (widoczne z parkingu samochodowego), wydarzenia muzyczne na parkingu Pierwszej Stacji, pokaz laserowy wzdłuż promenady Armon Hanatziv, oświetlony budynek Knesetu, Sądu Najwyższego, Mostu oraz wielu innych lokalizacji.

Zanim turyści znowu będą mogli swobodnie poruszać się po Jerozolimie i zwiedzać jej zabytki, mają teraz możliwość wirtualnego uczestnictwa w festiwalu za pomocą strony internetowej: www.followthelights.org.il

Karolina Maoz, 02.03.2021

Zdjęcia: Anna Szczypińska

Previous ArticleNext Article