Kolonia artystów Ein Hod leży na wzgórzu u podnóża góry Karmel, w samym sercu jej leśnych terenów. Wyjątkowość tego miejsca to przede wszystkim dzieła jego mieszkańców – artystów, ale także bogata oferta edukacyjna, uroczy kameralny klimat oraz malownicze usytuowanie.
Po wojnie o niepodległość w 1948roku tereny obecnej kolonii Ein Hod zostały opuszczone i pozostawione w ruinie. W latach 50. grupa artystów, kierowana przez znanego dadaistę, Marcela Janco, zdecydowała, że Ein Hod będzie miejscem, w którym wspólnymi siłami rozpoczną nowe życie i stworzą kreatywne środowisko dla sztuki i edukacji artystycznej.
Tak też się stało. Marzenie założycieli realizuje się do dnia dzisiejszego. Ein Hod stało się jedną z nielicznych wiosek artystów na świecie, w której mieszkańcy to artyści tworzący we wszystkich rodzajach mediów artystycznych, począwszy od sztuk wizualnych po teatr, muzykę i literaturę.
Obecnie, zdecydowaną większość spośród pięciuset mieszkańców wioski stanowią artyści, od malarzy, garncarzy i rzeźbiarzy, po pisarzy, i poetów. Wielu z nich chętnie zaprasza przechodniów do swoich domów – pracowni, aby zaprezentować swoje dzieła. Wizyta w Ein Hod to nie tylko możliwość oglądania czy zakupu dzieł sztuki bezpośrednio z rąk artysty.
Aż dziesięciu mieszkańców za działalność artystyczną otrzymało Nagrodę Izraela – jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w państwie, wręczane przez samego prezydenta. Ich prace można podziwiać w Centralnej Galerii Ein Hod.
Mieszkańcy organizują także różnego rodzaju warsztaty i zajęcia edukacyjne dla wszystkich, którzy pragną rozpocząć przygodę ze sztuką lub pogłębić swoją wiedzę i umiejętności. Dodatkowo, w miesiącach letnich, w rzymskim amfiteatrze kolonii odbywają się występy muzyki popularnej oraz kameralne imprezy plenerowe.
Z kolei w każdą sobotę (przez cały rok), na głównym placu w Ein Hod, odbywają się bezpłatne koncerty jazzowe na świeżym powietrzu. Urokliwe restauracje i kawiarnie w centralnej części wioski są ulubionym miejscem spotkań towarzyskich nie tylko mieszkańców wioski, ale także jej gości.
Dodatkowym atutem, który sprawia, że nasza pierwsza wizyta w tym miejscu nie jest ostatnią, jest usytuowanie i roślinność wioski Ein Hod. Naturalne śródziemnomorskie ogrody z oliwkami, granatami, migdałami, winorośle, figowce oraz widok na wybrzeże Morza Śródziemnego pozostaje na długo w pamięci. Spacer uliczkami wioski artystów to prawdziwa uczta dla oczu.
Redakcja, 31.01.2023r.