Galeria – 430

Nie jest tajemnicą, że w ciągu ostatnich kilku lat Morze Martwe wysycha i grozi mu zniknięcie. W rzeczywistości cały północny basen morza jest w ciągłym procesie wysychania i wydaje się, że nikt nie robi nic, aby zmienić sytuację.

Właśnie dlatego pomysłodawcy projektu „Galeria -430” postanowili zacząć podnosić świadomość w inny sposób. Stworzyli żywą, kolorową, współczesną przestrzeń sztuki ulokowaną na pozostałościach budynków byłej jordańskiej bazy, przed umierającymi plażami.

Projekt zaprasza odwiedzających do doświadczenia tego, co dzieje się nad Morzem Martwym. Nazwa inicjatywy pochodzi od wysokości poniżej poziomu morza, na jakiej znajduje się galeria.

Projekt rozpoczęto w marcu 2018 roku i od tego czasu zrekrutowano 36 artystów z Izraela i zagranicy – wśród nich są jedne z czołowych nazwisk w dziedzinie street artu.

Każdy artysta, który został wybrany i zgodził się wziąć udział w projekcie, został poproszony o stworzenie dzieła sztuki, które poruszało jeden lub więcej z następujących tematów:

  • Morze Martwe i jego zachowanie.
  • Położenie geograficzne i cechy (przyroda, zwierzęta itp.)
  • Związek między populacjami zamieszkującymi region – mieszkańcy Jerycha z mieszkańcami osad nad Morzem Martwym, muzułmanami, chrześcijanami i Żydami, którzy żyją obok siebie w pokoju.

Projekt jest otwarty dla szerokiej publiczności 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i znajduje się niedaleko plaż Kalia Beach, Neve Midbar Beach i Biankini Beach na północnym wybrzeżu Morza Martwego.

Od początku projektu organizatorzy otrzymali wiele zapytań od profesjonalistów z różnych dziedzin, którzy chcą przyjechać i wziąć udział w tym ważnym przedsięwzięciu.

Należy zauważyć, że projekt jest finansowany wyłącznie z darowizn. Każdy, kto bierze udział, robi to dobrowolnie, a jego motywacją jest chęć zmiany oraz wpływ na obecną sytuację.

Karolina Maoz, 29.01.2023r.

Previous ArticleNext Article