Labaneh to kolejny popularny i modny składnik w kuchni Bliskiego Wschodu. To przecedzony ser pochodzący z Lewantu. Jest powszechnie spotykany w kuchni tureckiej, libańskiej, palestyńskiej i izraelskiej. W dzisiejszym Izraelu jest podstawą klasycznego izraelskiego śniadania wraz z warzywami i dużą ilością świeżego chleba lub pity.
Ten kremowy ser jest bardzo wszechstronny – doskonale komponuje się z pieczonymi warzywami, można go zamienić w deser, posmarować nim tosty, a także świetnie nadaje się na dip do warzyw lub pity.
Można go skropić oliwą z oliwek i posypać zatarem, sumakiem lub odrobiną ostrej papryki, aby uzyskać przyjemny smak. Oczywiście i sam jest pyszny, a do tego zawiera dużo białka, a także jest naturalnym prebiotykiem (co oznacza, że jest dobry na trawienie), dzięki czemu możesz czuć się dobrze po zjedzeniu nawet dużej porcji.
Labaneh nie zawsze można dostać w sklepach poza krajami Lewantu, ale jest bardzo prosty w wykonaniu. Wszystko czego potrzebujesz to pełnotłusty jogurt grecki, trochę gazy i sól. No może jeszcze trochę cierpliwości, ponieważ będzie musiał dojrzewać przez całą noc. Labaneh domowej roboty wytrzyma 3-4 tygodnie w lodówce.
Oto bardzo prosty przepis do wypróbowania:
1. dopraw pełnotłusty jogurt solą (1/4 łyżeczki soli na szklankę jogurtu),
2. odcedzaj przez 24-48 godzin. Umieść ręcznik kuchenny lub gazę (podwójna warstwa) na sitku, na misce. Wlej posolony jogurt do ręcznika, zawiń i postaw coś ciężkiego na górze ręcznika. Wstaw do lodówki na 24 godziny. Możesz też przecedzić jogurt nad zlewem. Działa to świetnie, jeśli nie masz sitka.
3. Po 24 godzinach usuń serwatkę – a następnie zdecyduj, czy twoja labaneh jest wystarczająco gęste. Zwykle 24 godziny są idealne na „dip”, ale czasami dla grubszej, sero podobnej wersji należy odcedzać dodatkowe 24 godziny. Zależy od Ciebie. Z 4 kubków jogurtu otrzymasz 2 kubki labaneh.
Oto kilka propozycji użycia labaneh:
1. na śniadanie
Na śniadanie labaneh można jeść połączone z domowym kompotem owocowym i prażonymi płatkami owsianymi lub orzechami. Ewentualnie posyp je melasą z miodu lub granatu. Doda ci energii. Można też jeść samo z chlebem pita lub zwykłym, czy też polane oliwą z oliwek i posypane zatarem.
2. jako dip
Można połączyć labaneh z startym czosnkiem i ogórkiem. Podawany ze świeżym pieczywem to fantastycznie prosta przystawka, którą można podawać jako dip.
3. jako marynata do mięs
Kwasowość labneh sprawia, że jest ważnym składnikiem marynat, ponieważ zmiękcza mięso przed gotowaniem. Można zmieszać go z przyprawami i wetrzeć w kawałki kurczaka lub jagnięciny, a następnie pozostawić na noc przed grillowaniem.
4. do smarowania chleba
Najlepiej posiekać dużo mięty i koperku, dodać do labaneh, a następnie obficie rozłożyć na ciepłej picie. Najlepiej podawać z piklami.
5. jako koktajl
Dopraw labaneh dojrzałymi owocami sezonowymi — jagody są najlepsze, podobnie jak owoce tropikalne, takie jak mango czy ananas. Ważne, aby smoothie było gęste. Można też dodać trochę kakao w proszku.
6. jako dodatek do ryżu
Połóż czyste labaneh na talerzu czy miseczce i dodaj do dania z ryżem. Może się zdarzyć, że już nigdy nie zechcesz zjeść ryżu w innej postaci. Smacznego.
Anna Szczypińska, 13.07.2023r.