Boże Narodzenie w Izraelu

Świętowanie Bożego Narodzenia w Izraelu to wyjątkowe, magiczne przeżycie, które każdy Chrześcijanin powinien choć raz w życiu przeżyć. Choć nie jest to święto publiczne w Izraelu (główne religie Izraela to judaizm i islam) i brakuje w nim wiele komercji świata zachodniego, jest to niezwykle znaczące miejsce na spędzenie Świąt Bożego Narodzenia.

Izrael jest krajem, w którym miała miejsce opowieść o Bożym Narodzeniu. Być może zastanawiasz się, gdzie najlepiej spędzić te święta podczas swojej wizyty. Niezależnie od tego, czy odwiedzisz Betlejem, Nazaret, Jerozolimę, czy Tel Awiw-Jaffo, z pewnością będzie to niezapomniane przeżycie!

Na obszarach zamieszkałych przez chrześcijan, takich jak telawiwska Jaffa, Hajfa, Nazaret, Stare Miasto w Jerozolimie i wiele rosyjskich dzielnic, ulice malowniczo rozświetlają symbole Bożego Narodzenia.

Jeśli odwiedzasz Izrael na Boże Narodzenie lub po prostu tu jesteś i chcesz świętować, najbardziej wyjątkowym miejscem, do którego warto się udać, jest Betlejem. Betlejem leży na południe od Jerozolimy, na Zachodnim Brzegu. Tutaj w Wigilię na Placu Żłóbka odbywają się wspaniałe nabożeństwa i procesje, w tym Pasterka.

Na północy Izraela znajduje się Nazaret, rodzinne miasto Jezusa, które jest również ciekawym miejscem na Boże Narodzenie z wieloma uroczystościami. Tutaj w sklepach pojawiają się wcześniej świąteczne dekoracje oraz Mikołaje.

Historycznie uważa się, że Nazaret jest rodzinnym miastem Jezusa Chrystusa. Dziś jest największym arabskim miastem Izraela. Choć w Nazarecie, położonym na spokojnych wzgórzach Galilei, prawdopodobnie w Boże Narodzenie nie będzie śniegu, mimo to duża populacja chrześcijan w mieście świętuje wraz z tysiącami turystów, którzy go odwiedzają.

Nazaret ożywa podczas Bożego Narodzenia. Jego mieszkańcy dekorują choinki, przechadzają się w czapkach Mikołaja i urządzają uliczne festiwale, nabożeństwa i przyjęcia. W Wigilię przez całe miasto przechodzi wielka kolorowa procesja.

Natomiast Boże Narodzenie w Jerozolimie to naprawdę wyjątkowy czas w roku. Tysiące pielgrzymów przybywa do miasta, aby właśnie tutaj świętować. Miasto, zwłaszcza dzielnice chrześcijańska i ormiańska Starego Miasta, zostaje ozdobione dekoracjami, podczas gdy inne zabytki Jerozolimy wraz z kościołami miejskimi, świętują, odprawiając nabożeństwa i organizując koncerty kolęd.

W YMCA i Notre Dame organizowany jest jarmark, który oferuje setki produktów bożonarodzeniowych, rękodzieła, ciasteczka, słodycze i gorące napoje, a wszystko to skupione wokół pięknie udekorowanej choinki.

Jeśli wolicie spędzić święta nad Morzem Śródziemnym to warto zajrzeć do arabskiej dzielnicy Tel Awiwu – Jaffo lub do Hajfy. Hajfa to najbardziej liberalne miasto w Izraelu. Tutaj Chrześcijanie, Żydzi i Muzułmanie żyją razem w jednym bloku, bez podziału na dzielnice. To tutaj w Kolonii Niemieckiej co roku stawiana jest choinka na tym samym rondzie na którym stoi chanukowy świecznik oraz muzułmański półksiężyc.

Boże Narodzenie w Izraelu często zbiega się z Chanuką, żydowskim świętem światła, które rozsiewa świąteczną atmosferę po całym kraju. W tym roku Chanuka przypadła na 7–15 grudnia 2023 r. Jednak ze względu na wojnę i wiele ofiar po obu stronach, zarówno Chanuka jak i Boże Narodzenie są świętowane skromniej, a w niektórych miastach, tak jak w Betlejem, publicznie nie będą świętowane w ogóle.

Anna Szczypińska, 24.12.2023r.

Previous ArticleNext Article