Aqua Bella czyli Park Narodowy Ein Hemed

Na autostradzie nr 1, zaledwie 10 minut od Jerozolimy, znajduje się naturalny park z chłodnymi źródłami, które przepływają w cieniu drzew. To Park Narodowy Ein Hemed, ukryty w dolinie u podnóża Wzgórz Jerozolimskich.

Przez cały rok przez park przepływa wiele źródeł, które docierają do basenów, w których w upalne dni można się ochłodzić. Baseny otoczone są stołami piknikowymi i zacienionymi terenami zielonymi, które są popularnymi miejscami relaksu dla izraelskich rodzin i turystów.

Krzyżowcy nazwali to miejsce Aqua Bella (piękna woda). Nazwę tę otrzymało także największe źródło rezerwatu. Ein Hemed znaczy piękne źródło. Dziś używa się obu nazw, a miejsce jest pod patronatem Parków Narodowych Izraela.

Lokalni muzułmanie również najwyraźniej lubili tę nazwę, więc nazywają ją arabskim odpowiednikiem: Khirbet Iqbala.

W czasach Krzyżowców, ziemia ta była prawdopodobnie farmą chronioną przez pobliską fortecę, która została prawie w całości zachowana. Lokalna tradycja ustna głosi, iż być może był tutaj klasztor żeński. Inne źródła wspominają o domu dla chorych lub przebywających na wakacjach rycerzy. Być może było tutaj ichniejsze sanatorium.

Przepływający przez park narodowy strumień jest kontynuacją rzeki Kisalon, która wypływa wysoko w górach w pobliżu Mevaseret Zion, a następnie płynie w dół przez rezerwat przyrody i ostatecznie łączy się z Nahal Sorek koło Beit Shemesh.

Odcinek rzeki, który przepływa przez Ein Hemed ma zaledwie 600 metrów długości, ale wystarczy to, aby napełnić baseny wodą i uczynić rezerwat jedną z
najpopularniejszych atrakcji przyrodniczych w kraju.

Można tutaj spacerować wśród bujnej roślinności śródziemnomorskiej. Znajdziemy tutaj dęby pospolite, palestyńskie szakłaki, powoje szorstkie oraz gaje oliwne (pewnie dlatego znaleziono w tym miejscu prasę do wyciskania oleju z oliwek).

Anna Szczypińska, 17.06.2022r.

Previous ArticleNext Article