12 listopada, po zachodzie słońca, etiopscy Żydzi rozpoczęli święto Sigd.
Święto to przypada dokładnie 50 dni po Jom Kipur. Upamiętnia ono datę, w której Bóg po raz pierwszy objawił się Mojżeszowi. Tego dnia świętuje się przyjęcie Tory oraz z wspomina tęsknotę za Izraelem, a przede wszystkim za Świątynią. Od 2008 roku święto Sigd jest świętem państwowym w Izraelu.
Dlaczego świętują tylko Żydzi etiopscy?
Przez wiele stuleci społeczność żydowska w Etiopii żyła w całkowitej izolacji od innych społeczności żydowskich. Dopiero w połowie XX wieku wielu Etiopczyków zostało przesiedlonych do Izraela. Z tego powodu etiopska społeczność żydowska, zwana także Beta Izrael, kultywuje wiele świąt i uroczystości, które nie istnieją w innych społecznościach żydowskich.
Nazwa „sigd” w starożytnym etiopskim języku liturgicznym oznacza pokłon (Bogu).
Jak wyglądają obchody święta Sigd?
Tradycyjnie członkowie społeczności Beta Izrael poszczą, czytają pisma święte (Pięcioksiąg Mojżeszowy, Księgę Jozuego, Sędziów oraz Rut), recytują psalmy i modlą się o odbudowę Świątyni. Jest to także czas na odnowienie przymierza Izraelitów z Bogiem.
Święto jest momentem, w którym każdy obchodzący ma zrobić sobie bilans czasu, który upłynął od święta Jom Kipur. Należy przeanalizować swoje zachowanie i zastanowić się czy jest zgodne z tym, co postanowiliśmy w Jom Kipur. Post kończy odbywająca się w południe uczta i taniec.
Natomiast w Etiopii, już na kilka dni przed świętami, Żydzi podróżowali do miejsc, w których gromadzili się na wspólne ich obchody. Wczesnym rankiem w dniu święta odbywali rytualną kąpiel i zakładali odświętne ubrania. Potem, prowadzeni przez przywódców religijnych, wspinali się na wysoką górę, która symbolizowałą czystość i przypominała górę Synaj. Tam pogrążali się w modlitwie.
W Izraelu główne modlitwy odbywają się zazwyczaj w dwóch miejscach: przy Ścianie Płaczu oraz na punkcie obserwacyjnym Armon HaNatziv, gdzie wyraźnie widać mury Starego Miasta w Jerozolimie.
Karolina Maoz, 13.11.2023r.