Dzień Jerozolimy

Jerozolima – choć minęło już ponad 3000 lat, od kiedy Dawid uczynił ją swą stolicą, nadal rozpala emocje jak żadne inne miasto na świecie…

Krótkie tło historyczne:

Podczas wolny o niepodległość Izraela sprawa przynależności Jerozolimy stała się jednym z najważniejszych punktów konfliktu żydowsko – arabskiego.

W 1949 roku nastąpił podział miasta na dwie części: Jordania kontrolowała Jerozolimę Wschodnią, która obejmowała Stare Miasto, a Izrael Jerozolimę Zachodnią. Żydzi nie mieli wtedy dostępu do świętych miejsc swojej religii, przede wszystkim do Muru Zachodniego czyli Ściany Płaczu.

Taki stan rzeczy utrzymywał się do 1967 roku, do wojny sześciodniowej, kiedy to po zwycięstwie armia izraelska zajęła całą Jerozolimę.

W 1980 roku Kneset proklamował zjednoczone miasto stolicą Izraela. W 1998 roku rząd Izraela uchwalił ustawę o Dniu Jerozolimy, czyniąc ten dzień świętem narodowym.

Święto Jerozolimy dziś:

W dniach 21/22 maja, pomimo ograniczeń narzuconych przez pandemię koronawirusa, w Izraelu odbyły się obchody Dnia Jerozolimy.

Zazwyczaj dzień ten wiązał się z serią uroczystości, był bardzo hucznie celebrowany i gromadził tłumy ludzi.

Jednym ze stałych punktów programu obchodów był przemarsz przez dzielnicę muzułmańską Starego Miasta, który kończył się przy Ścianie Płaczu. Ograniczenia związane z koronawirusem uniemożliwiły kontynuację obchodów według przyjętych zwyczajów.

Zamiast marszu przez wąskie uliczki Starego Miasta, 700 osób utworzyło ludzki łańcuch wokół jego murów, zachowując dwumetrowy odstęp między każdym ogniwem.

Punktem kulminacyjnym obchodów była uroczysta ceremonia pod Ścianą Płaczu, w której udział wzięło 450 wcześniej zarejestrowanych osób. W uroczystości wzięli także udział przedstawiciele władz miasta oraz dostojnicy religijni.

Pozostałe osoby mogły wziąć udział w obchodach online, które transmitowane były na całym świecie. Relację na żywo z tego wydarzenia można było zobaczyć w telewizji, poprzez aplikację ZOOM oraz w mediach społecznościowych. Podczas transmisji zaprezentowano także film o najnowszych odkryciach w tunelach przy Ścianie Płaczu, relację z podniesienia ogromnej flagi oraz uroczystą i radosną modlitwę ze śpiewami.

W czwartek (21 maja) wieczorem przy murach Starego Miasta i wieży Dawida czołowi izraelscy muzycy dali koncert z okazji 53 lat od momentu zjednoczenia miasta. Włączono do akcji także Teatr Jerozolimski. Transmisja koncertu była dostępna w izraelskiej telewizji oraz na wielu portalach społecznościowych. Był to także pomysł rządu na zapewnienie pracy nie tylko wykonawcom czy zespołom, ale także technikom i szeroko pojętej branży artystycznej.

Wesołego Dnia Jerozolimy! Pozostaje nam życzyć wszystkim świętującym, aby przyszłoroczne uroczystości mogły odbyć się bez żadnych ograniczeń.

Karolina Maoz, 22.05.2020

Previous ArticleNext Article