Gorące wiadomości z Izraela

Maj 2020r. Temperatura: Tel Aviv – 40 stopni, Jerozolima – 37 stopni, Tyberiada – 45 stopni w cieniu! Izrael nawiedziła rekordowa fala upałów. Najbliższe dni zapowiadają się nadal ekstremalnie ciepło.

Seria upalnych dni, które zaczęły się w ubiegłą sobotę, miała potrwać do czwartku. Dziś meteorolodzy twierdzą, że dopiero w przyszłą sobotę (23 maja) temperatura spadnie i utrzymają się normalne dla tej pory roku wartości. Podkreślają także, że jest to najdłuższe takie majowe zdarzenie pogodowe w historii kraju.

Dzisiaj (19 maja) po południu został ustanowiony nowy rekord zużycia energii elektrycznej (13 809 megawatów). W domach w całym kraju włączono klimatyzatory, aby poradzić sobie z wysokimi temperaturami. Wartości te pobiły poprzedni rekord zużycia energii elektrycznej sprzed dziesięciu miesięcy.

Skutki upałów najbardziej doskwierają osobom starszym, odnotowano parę przypadków śmiertelnych spowodowanych udarem cieplnym. Na obrzeżach Jerozolimy wybuchł pożar krzewów, inny spowodował zamknięcie trasy szybkiego ruchu.

Północ kraju oraz tereny górzyste są najbardziej zagrożone pożarami ze względu na silne wiatry wschodnie, które mają uderzyć w tamte rejony. Zagrożenie pożarowe ogłoszono w rejonach Samarii, w Dolnej i Górnej Galilei, na Wzgórzach Golan oraz na Górze Karmel. Zwiększone liczebnie i sprzętowo jednostki strażackie pozostają w stanie ciągłej gotowości.

Ze względu na ekstremalne temperatury, Izraelskie Siły Obronne odwołały wszystkie ćwiczenia naziemne w tym tygodniu. Młodzież izraelska odbywająca obowiązkową służbę wojskową została odesłana do domów.

Z powodu wysokiej temperatury kilka miast odwołało zajęcia szkolne, mimo tego, że w związku z epidemią wirusa COVID-19, niektórzy uczniowie dopiero w niedzielę (17 maja) wrócili do szkół.

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, prewencja w walce z koronawirusem obliguje uczniów klas czwartych i starszych do zakrywania ust i nosa maskami podczas zajęć. Młodsze dzieci mogą nosić maski tylko poza klasą.

Jednakże dzisiaj, ze względu na ekstremalne temperatury, rząd zadecydował, iż zawiesza obowiązek noszenia masek w szkołach. Nie trzeba także nosić masek w miejscach bez klimatyzacji oraz w przestrzeniach publicznych, jeśli znajdujemy się w nich sami lub z członkami naszego gospodarstwa domowego.

Zwolnienie z obowiązku noszenia masek w powyższych sytuacjach obowiązuje, póki co, do czwartku. Tego dnia zostaną ogłoszone kolejne rozporządzenia i będą one zależeć od sytuacji meteorologicznej.

Redakcja

Źródło: Times of Israel:  Due to heat wave, Israel temporarily lifts mask requirement in schools, outdoors z dnia 19.05.2020

Previous ArticleNext Article