Czy dieta śródziemnomorska może pomóc zachować młodość?

Izraelscy naukowcy odkryli, że zielona dieta śródziemnomorska, składająca się z pokarmów bogatych w polifenole i ubogich w czerwone i przetworzone mięso, spowalnia atrofię mózgu związaną z wiekiem. 

Wyniki 18-miesięcznego randomizowanego badania kontrolnego, prowadzonego przez Ben-Gurion University of the Negev, zostały opublikowane we wtorek w The American Journal of Clinical Nutrition.

Badanie reprezentuje jedno z największych i najdłuższych badań rezonansu magnetycznego mózgu na świecie. W sumie wzięłow nim udział 284 uczestników (88% mężczyzn) w wieku od 31 do 82 lat – wszyscy są pracownikami Centrum Badań Jądrowych Dimona.

Uczestnicy badania zostali losowo podzieleni na trzy grupy, z których każda przestrzegała określonego zestawu wytycznych żywieniowych: zdrowa dieta, dieta śródziemnomorska i zielona dieta śródziemnomorska. Wszyscy uczestnicy zostali ponadto objęci programami aktywności fizycznej i otrzymali bezpłatne karnety na siłownię.

Obie grupy na diecie śródziemnomorskiej spożywały m.in. orzechy włoskie, podczas gdy osoby z grupy na „zielonej diecie” dodatkowo wypijały trzy do czterech filiżanek zielonej herbaty dziennie, a także codzienny koktajl z mankai, rośliny wodnej, jako substytut obiadu. Grupa ta spożywała również minimalną ilość czerwonego i przetworzonego mięsa.

Badania prowadzili eksperci od mózgu z Uniwersytetu Ben-Guriona, Uniwersytetu w Lipsku i Uniwersytetu Harvarda. Przewodziła nim prof. Iris Shai, profesor żywienia i epidemiologii na Uniwersytecie Ben-Guriona i adiunkt na Uniwersytecie Harvarda, a badanie prowadził dr Alon Kaplan, lekarz z Sheba Medical Center i dr hab.  na Uniwersytecie Ben-Guriona.

Uczestnicy grupy przestrzegający „zielonej diety”, którzy spożywali najwyższy poziom polifenoli (związków występujących naturalnie w roślinach), wykazali znaczny spadek atrofii mózgu związanej z wiekiem. Najbardziej radykalną poprawę zaobserwowano u osób w wieku powyżej 50 lat.

„To najdłuższe i największe badanie mózgu metodą rezonansu magnetycznego związane z dietą lub czymkolwiek innym” – powiedziała prof. Shai.  „Byliśmy zdumieni, widząc tak dramatyczne zmiany w ciągu 18 miesięcy, które mogliśmy zidentyfikować na podstawie struktur anatomicznych w mózgu. To było zaskakujące.”

„Widzieliśmy, że dieta śródziemnomorska, a w szczególności dieta zielono-śródziemnomorska, która ma znacznie więcej polifenoli, może faktycznie chronić mózg i łagodzić atrofię mózgu związaną z wiekiem” – powiedziała.

Uczestnicy, którzy przestrzegali obu diet śródziemnomorskich, wykazali również poprawę wrażliwości na insulinę, co także osłabia atrofię mózgu.

Odkrycie związku między zdrowiem mózgu a dietą było od dawna trudne dla naukowców ze względu na potrzebę długoterminowych badań na dużą skalę.  

„Ponieważ atrofia mózgu jest uważana za niemożliwą do uniknięcia, nasze wyniki mogą sugerować prostą, bezpieczną i obiecującą drogę do spowolnienia neurodegeneracji związanej z wiekiem poprzez przestrzeganie zielonej diety śródziemnomorskiej”- stwierdził dr Alon Kaplan.

„Nasze odkrycia sugerują, że może ona powstrzymać starzenie się mózgu, a także inne zaniki, obserwowane w demencji, szczególnie w chorobie Alzheimera”.

Karolina Maoz, 14.01.2022r.

 

Źródło: https://www.jpost.com/health-and-wellness/nutrition/article-692416

Previous ArticleNext Article