Izraelskie migdałowce kwitną co roku jako pierwsze, co zbiega się z żydowskim świętem Tu B’Shvat – Nowym Rokiem Drzew, które przypada mniej więcej w lutym.
Kwiaty migdałowca są niezwykle piękne, dając biało-różowy blask mroźnej zimie i obietnicę ciepłej wiosny. A przy tym słodko pachną na całą okolicę.
Poniżej przedstawiamy 9 faktów, których być może nie znacie na temat migdałów:
- Migdał technicznie rzecz biorąc to nie orzech, ale pestkowiec. Część, którą jemy, to jądro podłużnej skorupki. Inne pestkowce to brzoskwinie, śliwki, wiśnie, orzechy włoskie i pekan.
- Naukowcy z Uniwersytetu w Hajfie odkryli, że nektar z kwiatów migdałowca zawiera unikalną truciznę, która nie szkodzi pszczołom i której pszczoły nie mogą się oprzeć. Naukowcy spekulują, że ta toksyczna substancja daje drzewu migdałowemu przewagę reprodukcyjną.
- Migdały dostarczają wapń, białko, witaminę E, magnez, fosfor, potas, cynk, miedź, mangan, witaminy z grupy B, naturalny błonnik, przeciwutleniacze i jednonienasycone tłuszcze obniżające poziom cholesterolu. Badania pokazują, że chronią przed cukrzycą, kamieniami żółciowymi i chorobami układu krążenia.
- Podczas gdy Stany Zjednoczone produkują najwięcej migdałów na świecie, migdały izraelskie są większe, smaczniejsze i zawierają o 10% więcej wapnia niż amerykańskie i inne odmiany.
- W Pismach Hebrajskich występuje dziewięć wzmianek o migdałach lub kwiatach migdałowca, a w ikonografii chrześcijańskiej gałązki migdałów symbolizują dziewicze narodziny.
- Siedmioramienna menora (kandelabr) w Świątyni miała przypominać kwiat migdałowca, jak opisano w Księdze Wyjścia: „Trzy kielichy w kształcie kwiatów migdałowych znajdowały się na jednej gałązce; a na drugim trzy kubki w kształcie kwiatów migdałowych… na samym świeczniku były cztery kubki w kształcie kwiatów migdałowych…”.
- Olejek migdałowy jest używany w wielu kosmetykach wyprodukowanych w Izraelu, takich jak masło do ciała oraz peelingi i kremy do twarzy. Olejek migdałowy znajduje również zastosowanie w medycynie tradycyjnej, aromaterapii i farmaceutykach.
- Słowo „migdał” wywodzi się od greckiego słowa „amygdala”, dlatego struktury w kształcie migdałów w mózgu nazywane są ciałami migdałowatymi.
- W Izraelu w Shaked Tavor w Kfar Tavor w dolinie Jezreel znajduje się całe muzeum poświęcone marcepanowi, znanemu również jako ciasto migdałowe. Shaked Tavor oferuje wycieczki w Tu B’Shvat oraz całoroczne warsztaty z marcepanu i czekolady.
Anna Szczypińska, 07.08.2021
Źródło:https://www.israel21c.org/11-amazing-things-you-didnt-know-about-almonds/