Piękna wioska Beit Lechem HaGalilit, czyli Betlejem Galilejskie, położona jest na wzgórzach Dolnej Galilei, między miastami Hajfa i Nazaret. Miejsce to, przyćmione z nazwy przez słynne na całym świecie Betlejem obok Jerozolimy, dziś przyciąga odwiedzających dzięki osobliwym kamiennym budynkom z czasów kolonii Templariuszy, zbudowanej przez niemieckich chrześcijan, którzy przybyli do Ziemi Świętej w XIX wieku.
Dzisiaj Betlejem Galilejskie jest moszawem, czyli wioską, która miała swoje korzenie w rolnictwie, kiedy została założona przez żydowskich imigrantów. Liczy sobie ok. 800 mieszkańców. Dziś jest zróżnicowana i wykorzystuje swoje malownicze położenie i piękną architekturę.
Oprócz pensjonatów, istnieją tutaj tłocznie oliwy z oliwek, farmy przypraw i wiele innych zakładów rzemieślniczych przeznaczonych dla turystów. Wystarczy jednak szybka jazda samochodem lub spacer po wiosce, aby poczuć jej niepowtarzalną atmosferę.
Innym interesującym punktem jest to, że Betlejem Galilejskie pojawia się od czasu do czasu w światowych mediach, ponieważ niektórzy historycy uważają, że właśnie to Betlejem jest miejscem narodzin Jezusa, a nie to Betlejem obok Jerozolimy.
Betlejem (po hebrajsku Beit Lechem) oznacza po prostu „Dom Chleba” lub „Piekarnia”, więc była to dość powszechna nazwa miejsca w czasach historycznych. Ponieważ to Betlejem położone jest bardzo blisko Nazaretu, historycy twierdzą, że jest to o wiele bardziej prawdopodobne miejsce, w którym Maria urodziłaby Jezusa, niż to, że zdarzyło się to jakieś 150 km dalej.
Wioskę można łatwo zwiedzić pieszo w niecałą godzinę. Chociaż większość, jeśli nie wszystkie, budynki są teraz domami mieszkalnymi, nadal można podziwiać architekturę XIX w. Templariuszy. Warto udać się do centrum dla zwiedzających, obsługiwanego przez rodzinę Fleischman i zarezerwować wycieczkę z utalentowanym Kobi Fleischmanem, który z radością podzieli się wszystkim, co trzeba wiedzieć o wiosce i jej historii.
W Betlejem Galilejskim jest też coś więcej niż domy, choć są one piękne. Farma Spice Road to aromatyczne doświadczenie dla wszystkich grup wiekowych. Podczas wycieczki z przewodnikiem po farmie można poznać różne przyprawy oraz ich zastosowania kulinarne i lecznicze. Warto zobaczyć również prasę oliwną i wziąć udział w bezpłatnej wycieczce po obiekcie i niezapomnianej degustacji oliwy z oliwek.
Kolejną atrakcyjną wizytą, choć zorientowaną specjalnie na dzieci, jest Szlak Mleczny (po wcześniejszym umówieniu, tel. 04-9832437). Ta 107-letnia farma mleczna z czasów Templariuszy jest miejscem, w którym można dowiedzieć się wszystkiego o krowach i produktach mlecznych, a nawet spróbować swoich sił w ubijaniu masła.
Anna Szczypińska, 02.01.2023r.