Zakupy w Izraelu – zwrot podatku VAT

Podróżując po świecie często kupujemy dla siebie czy bliskich pamiątki – chcemy zabrać ze sobą namiastkę tradycyjnych dla danego kraju wyrobów, smaków czy zapachów. Izrael to jedno z tych miejsc, z którego zazwyczaj przywozi się więcej niż człowiek planuje, a niedosyt spowodowany brakiem miejsca w bagażu lub brakiem środków finansowych to najczęstsze uczucie, które towarzyszy wracajacym z wakacji w tym kraju.

Słynne kosmetyki z największego naturalnego SPA na świecie, czyli z Morza Martwego, biżuteria z diamentami, daktyle, chałwa, kawa z kardamonem, przyprawy, ceramika, kaszmirowe chusty, sandały ze skóry wielbłąda to tylko niektóre souveniry, które cieszą się największym powodzeniem wśród turystów podróżujących do Ziemi Świętej.

Do niektórych powyższych produktów doliczany jest VAT, czyli „podatek od wartości dodanej”. Obecnie podatek VAT w Izraelu wynosi 17%. Jako turyści możemy ubiegać się o zwrot podatku VAT przed opuszczeniem kraju na lotniskach, w portach morskich lub przejściach granicznych. Jakie warunki należy spełnić, aby go otrzymać, co kwalifikuje się do zwrotu VAT?

  • Twój zakup musiał zostać dokonany w sklepie, autoryzowanym przez izraelskie władze podatkowe oraz Ministerstwo Turystyki. Taki sklepów jest sporo między innymi w Tel Awiwie czy Jerozolimie. Najczęściej na drzwiach lub oknie sklepu jest informacja „zwrot podatku dla turystów”, można także zapytać przy kasie.
  • Twój zakup musi kosztować więcej niż 400 szekli (w tym podatek VAT).
  • Zakupione przedmioty musisz zabrać ze sobą z Izraela, muszą one być przeznaczone do użytku osobistego i muszą być w niekomercyjnych ilościach.
  • Zakupione towary nie mogą zawierać żywności, napojów, ani wyrobów tytoniowych.
  • Sam zakup przedmiotu nie gwarantuje zwrotu pieniędzy. Dokonując zakupu musisz poprosić sprzedawcę o specjalną fakturę zwrotu podatku. Musi ona zawierać wydrukowaną nazwę sklepu, a sprzedawca powinien uzupełnić ją Twoimi danymi oraz detalami zakupu – nazwa towaru, cena, kwota VAT.
  • Podczas ubiegania się o zwrot podatku musisz mieć przy sobie zakupiony przedmiot, paragon oraz powyższą fakturę z miejsca zakupu.
  • Turyści mogą ubiegać się o zwrot podatku VAT za zakupione towary w następujących lokalizacjach:

Lotnisko Ben Gurion
Lotnisko Ramon
Porty morskie: Aszdod, Ejlat, Hajfa
Lądowe przejścia graniczne: most Nahar Ha-Yarden (Houssein), most Alenbi, przejście graniczne Rafiah, przejście graniczne Taba, terminal Aravah

Jeśli spełniasz powyższe warunki, wyjeżdżając z Izraela, szukaj kasy zwrotu podatku VAT na lotnisku, w porcie morskim lub na przejściu granicznym. Pamiętaj, żeby zabrać zakupione przedmioty w bagażu podręcznym, ponieważ nie będziesz mieć dostępu do swojego bagażu rejestrowanego, które nadasz linii lotniczej. Zanieś fakturę, paragon i przedmiot do kasy zwrotu podatku. Aby kwalifikować się do zwrotu, na niektórych przejściach granicznych będziesz musiał również okazać wizę turystyczną, którą otrzymałeś przy wjeździe do Izraela.

Karolina Maoz, 07.07.2022r.

Previous ArticleNext Article