Najnowsze odkrycie w miejscowości Jawne: wyjątkowy złoty pierścionek z ametystem

Unikatowy złoty pierścionek z fioletowym ametystem został odkryty podczas wykopalisk w bizantyjskim kompleksie winiarskim w miejscowości Jawne, w Dystrykcie Centralnym w Izraelu.

We wspomnianej wytwórni wina produkowano legendarne regionalne wino Gaza lub Aszkelon. Więcej informacji na temat fabryki wina znajdziesz TUTAJ. Klejnot odkopano w pobliżu jednego z jej magazynów.

„Właścicielem pierścionka z pewnością była osoba zamożna, a noszenie klejnotu wskazywało na jej status i bogactwo” – powiedział dr Amir Golani, ekspert od starożytnej biżuterii z Izraelskiego Urzędu ds. Zabytków (IAA). „Takie pierścionki mogli nosić zarówno mężczyźni, jak i kobiety”.

„Ametysty są wymienione w Biblii jako jeden z 12 drogocennych kamieni noszonych przez arcykapłana Świątyni na ceremonialnym napierśniku” – dodał dr Golani.

Ametystom przypisywano także wiele zalet, w tym zapobieganie skutkom ubocznym picia alkoholu. Dlatego też, zdaniem archeologów, istnieje związek między tą cechą przypisywaną kamieniowi, a miejscem jego odnalezienia.

Źródło: The Jerusalem Post
Autor zdjęcia: Dafna Gazit/Israel Antiquities Authority

Źródło: The Jerusalem Post
Autor zdjęcia: Assaf Peretz/Israel Antiquities Authority

„Możliwe, że ten wspaniały pierścionek należał do właściciela magazynu, do brygadzisty lub po prostu do pechowego gościa, który tam go zgubił”- powiedział dr Elie Haddad z IAA.

Artefakt nie został jeszcze datowany. Znaleziono go w zasypie datowanym między końcem okresu bizantyjskiego a początkiem okresu wczesno islamskiego, około VII wieku n.e.

Podobne pierścienie były powszechne także w świecie rzymskim dlatego też nie wykluczone, że znaleziony klejnot mógł należeć do kogoś mieszkającego w mieście już w III wieku n.e.

Karolina Maoz, 02.11.2021r.

 

Źródło: https://www.jpost.com/archaeology/exquisite-gold-ring-with-amethyst-stone-found-in-byzantine-yavne-683808

Previous ArticleNext Article