W miejscowości Jawne odkryto największą na świecie fabrykę wina z czasów Bizancjum

Wyrafinowany zakład produkcji wina, największy z okresu bizantyjskiego jaki kiedykolwiek znaleziono na świecie, został odkryty w miejscowości Jawne w Izraelu.

Fabryka była wykorzystywana do produkcji legendarnego wina regionalnego, znanego jako wino Gaza lub Ashkelon. Jego nazwa pochodziła od nazw portów, z których eksportowano powyższe wina na cały obszar Morza Śródziemnego.

Wykopaliska archeologiczne dowiodły, iż zakład obejmował pięć imponujących pras do wina, duże podłogi, na których miażdżono winogrona, dwie ogromne ośmiokątne kadzie, pomieszczenia magazynowe i piece do produkcji słojów, w których przechowywano wina. Ponadto odkryto pozostałości innej prasy do wina, pochodzące sprzed około 2300 lat, z okresu perskiego, co świadczy o długiej tradycji produkcji wina w mieście.

Według szacunków w fabryce produkowano około dwa miliony litrów wina rocznie. Wino produkowane w Jawne było bardzo znane i prestiżowe. „To było lekkie, białe wino” – powiedział dr Jona Seligman, współkierownik wykopalisk (z dr Elie Hadd i Liat Nadav-Ziv). „Znaleźliśmy wiele pras winiarskich w Izraelu, ale to, co jest tutaj wyjątkowe to fakt, iż mówimy o skupisku pięciu ogromnych pras o niesamowicie pięknej architekturze”.

Źródło: The Jerusalem Post
Autor zdjęcia: Assaf Peretz/Israel Antiquities Authority

Źródło: The Jerusalem Post
Autor zdjęcia: Assaf Peretz/Israel Antiquities Authority

Miejscowość Jawne znajduje się w środkowym Izraelu. Około 1500 lat temu było ważnym miastem:
„ Jawne było na tyle ważne, że znalazło się na mapie z okresu Jerozolimy, na której przedstawiono trzy duże kościoły w tej miejscowości” – powiedział Seligman.

„Przede wszystkim było to chrześcijańskie miasto, w którym w tym samym czasie żyli także Żydzi i Samarytanie. Jawne miało wtedy biskupa. Znajdowało się na ówczesnej głównej drodze zwanej drogą morską, która biegła z północy na południe”.

Szczątki fabryki wina zostały po raz pierwszy odkryte podczas wykopalisk ratowniczych przed budową nowej dzielnicy mieszkalnej i handlowej. W Izraelu wszelkim projektom rozwojowym muszą towarzyszyć takie wykopaliska.

Karolina Maoz, 18.10.2021r.

 

Źródło: https://www.jpost.com/archaeology/largest-wine-factory-in-the-world-byzantine-period-unearthed-in-yavne-681639

Previous ArticleNext Article